Pondělí

27. května 2024

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Sněhu bylo na začátku zimy málo, nezvykle u nás padal i v květnu

11. 5. 2021

Sněhu bylo na začátku zimy málo,  nezvykle u nás padal i v květnu 0 snímků
Také máte pocit, že letošní zima byla dlouhá nebo tuhá? Podle odborníků záleží na úhlu pohledu. Pokud si vyberete jako měřítko například množství sněhu, dojdete k zajímavému zjištění. Letošní zima se od těch předchozích nelišila. Napadl jen o něco později, a tím pádem na horách vydržel déle.

Vyplývá to z informační stránky Českého hydrometeorologického ústavu Infomet.cz. „Při porovnání průběhu výšky sněhové pokrývky letošní zimy 2020-2021 s průměrnými hodnotami za posledních dvacet let se jednalo o lehce podprůměrnou zimu,“ oznámili meteorologové v dnes zveřejněné zprávě.

První výraznější sněžení nastalo až kolem Vánoc, a pak až v polovině ledna. „Poté docházelo k postupnému nárůstu výšky, s výjimkou silné oblevy ve druhé polovině února. V dubnu, oproti jiným rokům, přetrvávalo relativně chladné počasí doplněné dalšími srážkami, respektive sněžením,“ upřesnili.

Výška sněhu na vybraných místech:
(údaje jsou z pátku 7. května)


KRKONOŠE
Labská bouda 149 cm, Luční bouda 95 cm, Černá hora 83 cm

HRUBÝ JESENÍK
Ovčárna cca 100 cm, Šerák 34 cm

ŠUMAVA
Březník, hřeben 36 cm, Plechý 26 cm

JIZERSKÉ HORY
Rozmezí 22 cm.                 Zdroj: Infomet.cz

Na horách nezvykle sněžilo také na začátku května. „Proto i v první dekádě května lze v nejvyšších partiích hor pozorovat značné zásoby sněhu. Teploty se stále drží relativně nízko, nevýrazné tání též souvisí s charakterem oblačnosti a srážek či amplitudou teplot během dne,“ uvedli meteorologové.

Z hlediska zásob vody ve sněhu byla letošní zima spíše podprůměrná. „Situace je v nejvyšších partiích hor nadprůměrná, ale zároveň je třeba říci, že je na začátku května běžné, že jsou naše nejvyšší hory pokryté souvislou sněhovou pokrývkou,“ dodali lidé z Českého hydrometeorologického ústavu.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek