Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Cyklobusy v Krkonoších loni převezly rekordních 4500 kol

6. 1. 2021

page.Name
Služeb speciálně upravených autobusů na přepravu kol loni v Krkonoších využilo 39 819 cestujících, kteří převezli rekordních 4500 jízdních kol. Bicykl si tak do autobusu vzal zhruba každý devátý turista. ČTK to ve středu řekla koordinátorka projektu Mirka Chaloupská ze Svazku měst a obcí Krkonoše.

Krkonoše zažily loni v létě nadprůměrnou návštěvnost, protože cestování do zahraničí bylo kvůli pandemii koronaviru složitější. V době relativně klidného období mezi dvěma pandemickými vlnami mnoho Čechů zamířilo právě do Krkonoš. Téměř 40 000 osob přepravených cyklobusy tak téměř vyrovnalo rekord roku 2019 s 41 804 přepravenými lidmi. Počty přepravených kol meziročně vzrostly o čtvrtinu.

Cyklobusy po Krkonoších jezdí každé léto od roku 2004. Loni byly v provozu od konce května do konce září. Síť šesti linek propojuje nejvyšší české hory ze západu na východ a z jihu na sever. Hlavní páteřní linka z Harrachova na Pomezní Boudy měří 118 kilometrů. Dalšími linkami se turisté s koly dostanou například na hřebenovou Špindlerovu boudu, na Horní Mísečky, do Pece pod Sněžkou či Žacléře.

Kromě linky z Jilemnice na Horní Mísečky, kde se kola ukládala uvnitř autobusu, byly všechny cyklobusy vybaveny přívěsy pro kola. Přívěsy jsou pro 20 až 35 kol a v autobuse může jet 45 až 55 lidí. Na linkách platí ceníky pravidelné linkové dopravy jednotlivých dopravců, za jízdní kolo je příplatek. Provoz cyklobusů dotují Liberecký a Královéhradecký kraj.

Organizátoři cyklobusů věří, že přes trvající epidemii koronaviru budou cyklobusy jezdit i letos. Na základě tendru Královéhradeckého kraje na zajištění linkové autobusové dopravy se však obmění dopravci. „S nimi přijdou i nové autobusy s vleky na kola. Předložené navržené jízdní řády jsou v souladu našimi představami. Máme příslib, že nebude nic škrtáno,“ uvedla Chaloupská.

ČTK
Foto: Miloš Šálek