Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Do Janských Lázní převezli první dva infekční pacienty s covidem

12. 1. 2021

page.Name
Odlehčovat nemocnicím s pacienty s covidem, kteří mají mírnější průběh onemocnění, začal Královéhradecký kraj. První dva infekční pacienti, kteří nepotřebovali intenzivní péči, byli v minulých dnech převezeni do lázeňského zařízení v Janských Lázních

„S Janskými Lázněmi jsme se nejprve začali bavit o 30 lůžkách, ale definovali jsme si, že těch lůžek může být daleko více. Takto se bavíme o všech zařízeních, která přicházejí v úvahu. Proto věřím, že kdyby nepříznivý trend z hlediska zatíženosti nemocnic pokračovat, zvládneme to," řekl dnes hejtman Martin Červíček.

Mimo nemocnice mohou být v případě nutnosti aktivovány pro méně závažné případy desítky lůžek, a to například v lázeňských zařízeních nebo v léčebnách pro dlouhodobě nemocné.

V kraji léčí pacienty s covidem krajské nemocnice, Fakultní nemocnice Hradec Králové a soukromá nemocnice ve Vrchlabí. Celkem měly v pondělí zhruba 470 pacientů, z nichž asi 110 bylo na jednotkách intenzivní péče (JIP). Nemocnice v regionu se i přes nedostatek zdravotníků stále snaží otevírat další lůžka pro pacienty s covidem, aby zajistily dostatečnou kapacitu. Musejí ale utlumovat neakutní operace.

Podle Červíčka lze tlak na zdravotnická zařízení čekat i v následujících 14 dnech. „Musíme zvládnout náraz toho, co bylo na konci roku. Očekává se, že určitá část těchto nakažených bude vyžadovat péči ve zdravotnických zařízení,“ uvedl.

Na jeho výzvu o výpomoc v personálně oslabených nemocnicích reagovaly desítky studentů zdravotnických oborů. V nemocnicích vypomáhají také vojáci.

Epidemická situace v kraji patří k nejhorším v ČR. Šíření nákazy ve čtyřech z pěti okresů - na Trutnovsku, Hradecku, Rychnovsku a Náchodsko je nejrychlejší v zemi.

Koronavirus se nejrychleji šíří v Královéhradeckém kraji

Hygienici v Královéhradeckém kraji mezi dnešním a pondělním dopolednem zaznamenali 923 nových nákaz, o den dříve to bylo 515 a před týdnem 698. Stoupl také počet aktivních případů, o 138 na dnešních 9015, což je 1,6 procenta z celkového počtu obyvatel kraje

Nejvíce aktivních případů bylo dnes v okrese Hradec Králové, 2874, a nejméně na Jičínsku, kde bylo 800 případů, uvedla dnes hradecká KHS.

V okrese Trutnov za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba 1248 případů covidu-19. Následuje Hradecko, Rychnovsko a Náchodsko se zhruba 1119, 1112 a 1090 případy na 100 000 obyvatel. Zhruba 692 případů má podle tohoto přepočtu okres Jičín.

Index rizika protiepidemického systému PES pro Českou republiku, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, byl dnes na 84 bodech ze sta. PES zůstává na nejvyšším, pátém stupni pohotovosti.

Kvůli covidu dosud v kraji zemřelo 692 lidí. Od začátku epidemie se uzdravilo 40 702 lidí, vyplynulo z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Údaje jsou k 09:00.


ČTK
Foto: Facebook Janské Lázně SPA