Sobota

2. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Dvůr Králové chystá architektonickou soutěž na autobusové nádraží

7. 1. 2021

page.Name
Podoba nového autobusového nádraží ve Dvoře Králové nad Labem vzejde z architektonické soutěže. Nádraží za předběžně odhadovaných až 100 milionů korun vznikne přestavbou stávajícího autobusového nádraží. Jeho areál o rozloze téměř jednoho hektaru město na konci roku 2019 koupilo za 9,9 milionu korun od společnosti Arriva.

„Vybudování moderního autobusového terminálu patří k prioritním projektům, jež jsou zařazeny také v akčním plánu rozvoje města,“ uvedl starosta Jan Jarolím (ANO). Pro architektonickou soutěž se město podle něj rozhodlo kvůli významu a velikosti celého projektu.

Architektonickou soutěž již radnice začala připravovat, město například jmenovalo porotu. Zahájení obnovy nádraží město předběžně plánuje na rok 2022. Stavbu by chtělo financovat s pomocí evropských či státních dotací. Náklady stavby budou podle starosty zpřesněny po diskuzi poroty a rady města při přípravě soutěžních podmínek. Náklady ovlivní i to, zda město pro záměr koupí výpravní budovu nádraží, na niž má předkupní právo.

Areál nádraží městu nabídla v minulosti ke koupi společnost Arriva. O koupi s ní město jednalo nejprve na konci roku 2018, ale firmou požadovaných 12,7 milionu korun tehdy odmítlo přijmout. Firma později cenu snížila.

Dvůr Králové není jediným městem v Královéhradeckém kraji, které investuje do zlepšení veřejné dopravy. Loni v červenci otevřela Jaroměř na Náchodsku autobusový terminál téměř za 70 milionů korun. Autobusový terminál s odjezdovou halou za 65 milionů korun loni vybudovala Nová Paka na Jičínsku. V roce 2018 otevřely nová autobusová nádraží města Hostinné na Trutnovsku a Broumov na Náchodsku.

ČTK
Foto: Miroslava Kameníková