Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Horská služba uctí památku Spusty a Messnera

15. 1. 2021

page.Name
Zítra si členové české Horské služby připomenou památku tragicky zahynulých kolegů.

Jako každý rok i dnes členové české a polské horské služby i její příznivci si připomenou tragédii z roku 1975, při níž zahynuli dva členové Horské služby Štefan Spusta a Jan Messner. Záchranáři na úbočí položí věnec ke křížku, který tragickou událost připomíná.

Pro Horskou službu je to akce, kdy si členové připomenou, že zachraňují lidské životy, ale zároveň při této práci mohu ztratit kolegy a kamarády.

"Připomínáme si tuto tragickou událost každý rok a obvykle se k nám přidají naši přeshraniční kolegové z GOPR i řada přátel hor. V normálních časech bychom vystoupali ke Slezskému domu a pak položili věnec po vrcholem u kříže. V nouzovém stavu ale nebudeme žádnou hromadnou akci pořádat a jen věnec na místo doručíme," uvedl ke vzpomínce Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.

Messner a Spusta se před 46 lety vydali na pomoc turistovi, který se při sestupu z ledem pokryté Sněžky nešťastnou náhodou zřítil na strmou polskou stranu hory. Jelikož nešlo o plánovanou záchrannou akci, neměli s sebou jisticí pomůcky, přesto neváhali a rozhodli se mladému lékaři ihned pomoci. To se jim stalo osudným.

(pji, tz)
redakce@trutnovinky.cz