Sobota

13. dubna 2024

Nyní

14°

Zítra

12°

Svátek má

Jedete o víkendu na hory? Buďte opatrní, žádá Horská služba

15. 1. 2021

page.Name
Očekává se, že lidé vezmou o víkendu Krkonoše útokem. Záchranáři ale žádají, aby návštěvníci přistupovali k pohybu po horách s maximální opatrností.

Okolností, které při podcenění můžou udělat z příjemného víkendu nechtěné drama, je víc.

Například rychle se měnící počasí. Na hřebenech hor leží minimálně 50 centimetrů sněhu. V návějích ale může sněhová pokrývka dosahovat až dvojnásobné výšky. Teplota bude o víkendu klesat na minus 15 stupňů. Už nyní fouká vítr o rychlosti více jak 22 metrů za sekundu. V Krkonoších je vyhlášen druhý stupeň lavinového nebezpečí.

„Sníh padal při silném severozápadního větru, takže víc ho leží na závětrných svazích a ve žlabech. Na severních svazích sníh napadl na několikacentimetrovou vrstvu takzvaného hranatého sněhu z prvního sněžení. Vlivem silného větru se vytvořily desky z navátého sněhu,“ upozorňuje na nízkou stabilitu sněhové pokrývky lavinový specialista Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý.

Uvolnění laviny je podle něj možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. „Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu,“ říká.

Opatrnost je na místě při pohybu ve volném terénu, zejména pak na cestách, které znají turisty pouze za letního provozu. Místy se tvoří sněhové převisy, které mohou být pro lidi neznalé pohybu v zimních horách nebezpečné.

Nejde ale jen o bezpečný pohyb lidí po zasněžených svazích. Horská služba žádá o opatrnost i motoristy. Prosí, aby do hor jezdili s řádným zimním vybavením, respektovali zimní dopravní značení a nejezdili na v zimě neudržované silnice, i když je tam nasměruje navigace. Uvízlá nebo špatně zaparkovaná auta totiž dokážou záchranářům vážně zkomplikovat jejich práci. Některé horské silnice nižších tříd jsou sjízdné jen s velkou opatrností.

(ver, tz-hs)