Neděle

3. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Kup nám šindel! Spolek NaŽďár žádá o pomoc při opravě hřbitovní zdi kostela

13. 1. 2021

page.Name
Když v roce 2016 vznikl v obci Horní Žďár nedaleko Trutnova spolek NaŽďár, vytyčil si jako cíl společenský a kulturní udržitelný rozvoj místa, kde jeho členové žijí. Jedním z těchto cílů je také letošní projekt kompletní rekonstrukce obvodové hřbitovní zdi u kostela sv. Jana Křtitele, který má spolek od loňského podzimu ve své správě. Proto nyní vznikla výzva nazvaná Kup nám šindel!

„Na tuto práci si netroufáme vlastníma rukama, proto bychom se do toho rádi pustili s profesionálními dodavateli. Na co nestačí naše ruce, na to musíme sehnat dostatečné finanční prostředky. Určitě to znáte z vlastní zkušenosti, řemeslníci prostě něco stojí. Rozpočet na kompletní opravu hřbitovní zdi činí více než jeden milion korun. Je to fůra peněz, ale „náš kostel“ si to prostě zaslouží,“ řekl místopředseda spolku Nikola Madževský.

Proto v této souvislosti spolek prosí veřejnost o pomoc. Rekonstrukce obvodové zdi by měla vypuknout v létě a na její zakrytí bude potřeba téměř osm tisíc šindelů. Spolek tedy žádá, aby si zájemci koupili šindel, který přijde na 130 korun. „Čím víc šindelů pořídíte, tím snáze se přiblížíme k záměru oživit kousek „zapomenutého“ světa,“ vyzývá místopředseda spolku.

Virtuální koupí šindele zájemci pomohou zafinancovat nejen nákup toho malého prkénka, ale také opravu zídky pod ním. Jen pro představu: na jeden metr čtvereční zídky je potřeba 34 šindelů. Pro opravu zídky spolek pořídil transparentní účet, kam lze peníze na nákup šindelů posílat: 2601891725/2010

Spolek těm, co šindel zakoupí, zašle certifikát o příspěvku, který je využitelný rovněž jako potvrzení o daru pro daňové účely. Stačí ho kontaktovat na e-mail: nazdar.hornizdar@seznam.cz.  „Zcela prakticky můžete tento dar, po splnění podmínek Zákona o daních z příjmů, uplatnit jako odčitatelnou položku ve svém daňovém přiznání,“ dodal Madževský.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: spolek
NaŽďár