Sobota

13. dubna 2024

Nyní

14°

Zítra

12°

Svátek má

Martin Jandura: Odehrává se tu cílená likvidace turistického průmyslu

29. 1. 2021

page.Name
Ve Špindlerově Mlýně mrzne a padá sníh. V nejznámějším českém horském středisku však zimní nálada nepanuje. Naopak je hodně hluboko pod bodem mrazu. Hotely a restaurace jsou zavřené, mimo provoz jsou i skiareály. A tento stav se nezmění ani v následujících dnech. Ostatně ve čtvrtek večer vláda na svém zasedání protiepidemické opatření v zemi ještě zpřísnila.

V místních podnikatelích se mísí bezmoc, frustrace, vztek a pocit někoho, kdo je hozen přes palubu a obětován. Mezi hoteliéry a majiteli restaurací či dalších služeb unisono zní, že premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová záměrně chtějí zničit podnikatele na horách.

Na rozdíl od lidí, kterým vláda neustále slibovala, že skiareály otevře (a tento slib následovně opakovaně posouvala), zůstali místní podnikatelé nohama na zemi.

„Nikdo tady nepředpokládal, že se to ze dne na den otevře. Víme, že situace v zemi není růžová, a to i přes to, že ministr zdravotnictví Blatný prezentuje čísla, která nesedí,“ říká Martin Jandura, šéf místního infocentra, provozovatel portálu spindleruv-mlyn.com a takový neformální mluvčí místních hoteliérů a živnostníků. „To, co nás štve, je, že když vláda hovoří o uzavírání a zákazech, tak při tom nepřemýšlí nad adekvátními kompenzacemi,“ dodal. A když pak vidíme zprávy o tom, co se děje v Teplicích a podobně, tak už jen kroutíme hlavou.

Podle Jandury místní podnikatelé považují covid za nutné zlo, ale nechápou, proč si vláda vybrala za oběť celé situace hory a hotelový průmysl.

„Kdyby nám vláda dala kompenzace jako v Rakousku, kde se to počítá v procentuálním poměru k vykázaným tržbám v minulých letech, tak by nikdo ani necekl. Stačilo by klidně 50 nebo 60 procent. Ale podpora, kterou dostáváme tady, je úplně směšná. Musíme platit hypotéky, leasingy a tak dále. A to máme dělat jak, když nám vláda znemožnila podnikat? Nikdo už tady nemá kam hrábnout. To, co se tu odehrává, je cílená likvidace turistického průmyslu,“ tvrdí.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Ilustrační foto: Screen foto ČT24