Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Policejní prezidium neotevře Richtrovy boudy veřejnosti

20. 1. 2021

page.Name
S otevřením Richtrových bud, které na podzim získalo Policejní prezidium, pro veřejnost se nepočítá. Prezidium chce zahájit provoz areálu 1. dubna, sdělil dnes ČTK Ondřej Moravčík z tiskového oddělení policejního prezidia.

Takzvané Richtrovky jsou mimo provoz více než dva roky, sloužit mají hlavně pro ozdravné pobyty, rekreaci i jako školicí středisko členů bezpečnostních sborů. Před uzavřením v hlavní budově fungovala také oblíbená restaurace.

„Policejní prezidium neuvažuje o zpřístupnění areálu veřejnosti, a to zejména proto, že je organizační složkou státu, která nemůže generovat zisk z činností majících charakter podnikatelské činnosti,“ uvedl Moravčík.

Richtrovy boudy leží u frekventované turistické trasy z Pece pod Sněžkou na Výrovku, Luční boudu a další horské boudy na hřebenech Krkonoš. Areál tvoří dvě budovy - Richtrova a Červená bouda. V Richtrově boudě je kromě ubytování kuchyně, jídelna, školicí místnosti, sauna, lyžárna či restaurace. Také ve vedlejší Červené boudě je ubytování. Součástí areálu je víceúčelové hřiště, garáž a tři lyžařské vleky.

Majetek převedlo ministerstvo školství na ministerstvo vnitra loni. Richtrovky včetně přilehlých pozemků, vybavení a lyžařských vleků získalo Policejní prezidium loni na podzim od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Do té doby boudy spravoval Národní pedagogický institut ČR, pro který šlo o nepotřebný majetek. Část pozemků úřad převedl Správě Krkonošského národnímu parku (KRNAP).

Richtrovy boudy sloužily před uzavřením hlavně jako školicí a rekreační středisko pro pedagogické pracovníky, školy v přírodě, lyžařské kurzy a výjezdní zasedání. Areál využívala ke školení a jako zázemí při výcviku také Horská služba (HS).

„Policejní prezidium bezprostředně po převzetí areálu Richtrovy boudy projednalo s MŠMT a s HS možnosti spolupráce při využívání areálu. Spolupráce byla dohodnuta v obecné rovině, může být rozvíjena také na profesní úrovni, například při společném výcviku či výměně zkušeností,“ sdělil Moravčík. Ministerstvo školství a horská služba budou podle něj moci areál využívat podle toho, jak bude volný.

Místo, kde se Richtrovky nacházejí, je oblíbenou turistickou lokalitou. První zmínka o Richtrových boudách je z 80. let 18. století. Před první světovou válkou nahradila původní chalupu bouda s 50 lůžky v 18 pokojích. V roce 1938 objekt vyhořel, za války se rekonstruoval. V roce 1946 získala boudu Obchodní akademie Dr. Beneše z Prahy a v roce 1950 se stala majetkem tehdejšího ministerstva školství, věd a umění.

ČTK
Foto: Facebook Richtrovy boudy