Pondělí

4. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Ve dvorské zoo se loni narodilo šest zeber, z toho dvě velmi vzácné

28. 1. 2021

page.Name
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se loni narodilo šest zeber, z toho dvě byly vzácné zebry bezhřívé. Letos se zatím 19. ledna narodila zebra Böhmova, která se stala 139. přírůstkem tohoto poddruhu zebry stepní ve Dvoře Králové. ČTK to ve čtvrtek řekl mluvčí safari parku Michal Šťastný. Nyní má dvorské stádo zeber 45 kusů, a to v šesti formách ve třech druzích.

Safari park patří mezi nejvýznamnějšího chovatele zeber na světě. „V současnosti není na světě jiné místo, kde by žilo tolik forem těchto lichokopytníků,“ uvedl Šťastný. Na různých místech areálu zoo žijí vedle zeber Böhmových a kriticky ohrožených zeber bezhřívých ještě ohrožené zebry Grévyho a dále zebry Chapmanovy, zebry Hartmannové a zebry Burchellovy.

U zeber bezhřívých jsou odchovy velmi vzácné. Safari park byl loni jedinou zahradou na světě, které se povedlo odchovat mláďata. Na jaře přišla nejprve na svět samice Priscilla a loni v prosinci se narodila další klisna Penelopa.

Zebra Böhmova...

...je nejhojnějším poddruhem zebry stepní. Své jméno dostala po mladém cestovateli Böhmovi, který zemřel při výzkumu afrických zvířat ve východní Africe na konci 19. století. Jako všechny zebry stepní tvoří obvykle tzv. harémy, kdy si dominantní samec hlídá samice s mláďaty. Ostatní samci se sdružují do samčích skupin, kde sílí a čekají na chvíli, kdy budou moci ovládnout své vlastní stádo. Zebry jsou spásači, kteří nepohrdnou ani méně kvalitní pastvou, na které se většina ostatních kopytníků už neuživí.

Zoo si 31. ledna připomene Mezinárodní den zeber. „Má připomenout stále se zhoršující situaci některých druhů zeber v divočině. Člověk již vyhubil jihoafrickou zebru kvagu a vážně ohrožené jsou například i zebra Grévyho nebo zebra bezhřívá. Právě chov zeber bezhřívých mimo Afriku zcela závisí na zvířatech ze Dvora Králové,“ sdělil mluvčí.

Jednotlivé druhy a poddruhy zeber lze rozlišit podle jejich černých pruhů na kůži. Pruhy jsou i jakými čárovým kódem pro každou zebru, protože na světě nejsou dvě zebry stejného druhu, které by měly pruhy shodné. Lidé si však zebry podle pruhů v zoo zatím porovnávat nemohou, protože zoo je nyní kvůli vládním epidemickým nařízením uzavřená.

ČTK
Foto: Simona Jiřičková/Safari park Dvůr Králové