Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Vlekaři přivítali státní kompenzace, uchrání je před krachy

11. 1. 2021

page.Name
Asociace horských středisek (AHS) přivítala vládou přijatý program kompenzací za nucené uzavření kvůli covidu. Provozovatelé vleků a lanovek budou mít nárok na kompenzaci 210 až 530 korun za den. Podpora ve formě dotace na provozní náklady se bude počítat podle míst a typu přepravních zařízení. Bez státní pomoci by podle asociace mnoho areálů nemuselo nynější uzavření přežít.

„Přijetí kompenzačního programu pro lyžařské areály velmi vítáme. Jsme rádi, že vláda vyslyšela naše argumenty, že jsme specifický obor, který má sezonnost a vysokou nákladovost. Areálů je několik stovek a jsou v nezáviděníhodné situaci,“ uvedl ředitel asociace Libor Knot. Jiné kompenzační programy, kde se dotace počítají podle zaměstnanců, by byly pro vlekaře podle něj jen velmi obtížně využitelné.

Knot připomněl, že od prvního nuceného uzavření loňského 13. března byla střediska v provozu jen devět dnů ve druhé polovině loňského prosince. „Náklady jsou přitom obrovské, jak na nájmy či splátky a leasingy, tak na provozní výdaje jako zasněžování a rolby,“ řekl. Bez státní pomoci, i když bude sanovat jen část ztrát, by byly areály podle Knota ve velkých problémech. „Mnoho z nich by to nemuselo přežít,“ dodal.

Vlekaři jsou podle něj připraveni areály za dodržení přísných epidemických opatření opět otevřít podobně jako třeba v Rakousku. „V lednu lidí tolik nebude, nemáme ubytování, cizince, školní zájezdy. Jsme připraveni to zvládnout,“ prohlásil Knot. Věří, že do 22. ledna, kdy má skončit nouzový stav, epidemie začne klesat a situace nazraje k opětovnému spuštění provozu. „Jakékoliv provozování, byť za těchto okolností, je pro nás významně lepší než v podstatě jakákoliv kompenzace. Peníze se vydělávají za provozu, a nikoli když je vypnuto,“ uzavřel ředitel asociace.

ČTK
Foto: Skiareál Špindlerův Mlýn