Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Kraj rozšířil za 170 milionů korun domov seniorů Tmavý Důl

16. 11. 2021

Kraj rozšířil za 170 milionů korun domov seniorů Tmavý Důl 0 snímků
Královéhradecký kraj dnes dokončil stavbu nové budovy domova seniorů v Tmavém Dole na Trutnovsku. Kapacita domova stoupla na 156 lůžek z původních 100 lůžek, přičemž v nové moderní budově je 83 lůžek. Stavba přišla na více než 170 milionů korun. Domov v Tmavém Dole, který leží u Rtyně v Podkrkonoší na úpatí Jestřebích hor a CHKO Broumovsko, patří mezi největší zařízení svého druhu na Trutnovsku.

Investice v Tmavém Dole má pomoci naplnit plán kraje vybudovat v následujících letech v domovech pro seniory téměř 1000 lůžek. Nyní má kraj v zařízeních pro seniory asi 2500 lůžek. "V našem kraji přibývá spoluobčanů, kteří vzhledem ke svému věku a zdravotnímu stavu již potřebují pravidelnou pomoc. Proto nutně potřebujeme navyšovat kapacity sociálních zařízení," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

V nové budově vznikla lůžka pro lidi se sníženou soběstačností, kteří trpí Alzheimerovou chorobou a dalšími typy demencí. "Nová budova splňuje ty nejpřísnější požadavky na materiálně-technické standardy a je vybavena nejmodernějšími technologiemi," uvedla náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Martina Berdychová (Východočeši).

Objekt nového prvního oddělení stavbaři z firem Stylbau a BAK vybudovali na místě zdemolovaných objektů prvního oddělení a budovy kanceláří. Budova má stropní zvedací zařízení pro manipulaci s klienty v každém pokoji. Součástí investice byla i úprava okolí a parkoviště pro 52 aut. Na stavbu poskytlo dotaci 65 milionů korun ministerstvo práce a sociálních věcí.

Královéhradecký kraj hodlá do roku 2026 investovat do sociálních služeb více než dvě miliardy korun. V současnosti kraj buduje či rozšiřuje domovy důchodců v Žacléři, Opočně a Borohrádku.

ČTK
Foto: Královéhradecký kraj