Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Krajkářka Lenka Máslová Špetlová z Hostinného dobyla i Ameriku

20. 11. 2021

page.Name
Lenka Máslová Špetlová z Hostinného prezentuje svoji práci nejen v Česku, ale i v Německu a na Slovensku. Návrhy publikuje také v krajkářských časopisech a své znalosti a schopnosti ráda předává budoucím krajkářkám. Řada jejích krajek zdobí stěny nejen u nás, ale i v zahraničí. Zájem projevili zákazníci dokonce z Pensylvánie v USA. Letos obdržela prestižní titul Mistr tradiční rukodělné výroby za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury.

„Baví mě variabilita paličkování, se kterou můžu tvořit, každý nový námět je pro mě výzvou,“ říká o své dlouhodobé zálibě Lenka Máslová Špetlová. Výrobě paličkované krajky se věnuje již 28 let.

Toto nepochybně krásné řemeslo je v současnosti málo známé, Lenka totiž byla poslední ročník krajkářek, které vystudovaly střední školu ve Velkém Poříčí zaměřenou na krajkářské řemeslo, kde se vyučovalo nejen samotné paličkování, ale i teorie a historie krajky. „Pokud se paličkování vyučuje, tak myslím už pouze okrajově v rámci nějakého textilního oboru a pak hlavně v kurzech, které vedou většinou zkušené lektorky. Snažím se předávat zkušenosti krajkářkám, které mě osloví, a také na krajkářských trzích, na kterých nejen prodávám, ale také techniku předvádím. V případě zájmu a po domluvě dělám i individuální kurzy,” říká Máslová Špetlová.

Krajkářek, které se řemeslu věnují naplno, současně v České republice není mnoho, pro většinu ostatních je to pouze koníček. Stejně tak pro Lenku, která pracuje v mateřské škole pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami v Trutnově jako hospodářka a vedoucí školní jídelny. Ve volném čase navíc vede v Hostinném malé skauty. Je také organizátorkou Řemeslných trhů ve Františkánském klášteře v Hostinném.

S paličkovanou krajkou začala Lenka na střední škole, do té doby prý věděla, že bude dělat nějaký výtvarný obor, ale krajku pouze obdivovala. „Krajka je opravdu velmi různorodá a dělají se z ní jak klasické obrázky, které asi všichni znají, ale také krásné moderní prostorové bytové dekorace, obrazy, šperky, oděvní doplňky nebo celé oděvy a další. Krajka se také dá kombinovat s dalšími materiály jako kůže, dřevo, kov, sklo, papír, kameny a jiné. Já tvořím nejvíc klasické, ale moderně pojaté obrázky a šperky a krajku ráda kombinuju hlavně se dřevem. Ve špercích s kovem, korálky a polodrahokamy,“ říká výtvarnice.

Čas strávený na tvorbě krajky je velice individuální, začíná se tvorbou podvinku, tedy předlohy, a až poté se paličkuje. Takový proces může trvat i celé měsíce, někdy se to ale stihne třeba za den. „Zatím nejvíc hrdá jsem na ovečku, kterou jsem paličkovala minulý rok na objednávku do Ameriky, krajku jsem ještě dotvářela vyšíváním a myslím, že se opravdu povedla,“ hodnotí krajkářka.

Na českém trhu je prý dost krajkářek, které paličkují, takže Lenka prodává spíš vlastní podvinky (vzory pro paličkování) a sady na paličkování než hotové krajky. Je také držitelkou certifikátu KRKONOŠE – Originální produkt, udíleným organizací MAS Krkonoše. „Certifikát je známkou kvalitní práce lidí z regionu a výrobci můžou prodávat své věci a předvádět řemeslo i na prestižních akcích nebo v infocentrech. MAS jim pomáhá také s propagací a nabízí i možnost získat například vypsané granty nebo dotace, které jim pomáhají při další výrobě. Já jsem hrdá, že můžu svou prací reprezentovat náš region. A zároveň pro mě, jako pro organizátorku trhů, znamená u ostatních řemeslníků záruku kvality a originality prodávaných výrobků,“ chválí krajkářka krkonošskou certifikaci.

A čemu se věnuje v současné době? „Nyní paličkuju pro zákaznice objednané krajky, které mají jako vánoční dárky – betlém a andílky. Pak mě čekají nové návrhy na obrazy a krajky na plánovanou výstavu v roce 2022,“ uzavírá.

Antonín Kašpar
redakce@vrchlabinky.cz
Foto: Archiv Lenky Máslové Špetlové