Úterý

25. června 2024

Nyní

21°

Zítra

26°

Svátek má

Rekonstrukce kaple ve Slavětíně získala čestné uznání v soutěži Stavba roku

15. 11. 2021

page.Name
Zaslouženého úspěchu dosáhla rekonstrukce kaple svatého Josefa ve Slavětíně na Trutnovsku, která dnes při vyhlášení architektonické soutěže Stavba roku 2021 Královéhradeckého kraje v konferenčním sále Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové, získala čestné uznání. Do soutěže ji přihlásil autor projektu, náchodská společnost Atelier Tsunami.

„Vůbec jsem o tom nevěděl, jste první, kdo mně to sdělil. Je to moc hezké a mám velkou radost,“ řekl nám překvapeně, ale potěšeně úspěšný trutnovský podnikatel a slavětínský usedlík Rudolf Kasper, který společně se svou ženou Renatou chátrající kapli rekonstrukcí nejen zachránil, ale zároveň ji „vzkřísil“ pro kulturní a společenské využívání. „Ocenění si vážím ještě v tom ohledu, že kaple byla zrekonstruovaná přesně podle našich představ a těší mě, že to byl smysluplný krok,“ dodal Kasper.

Manželé Kasperovi byli od začátku rozhodnuti, že nebudou dělat věrnou kopii kaple, ale zachovají pouze její základní obrysy a vznikne tak moderní stavba se soudobým interiérem, a to se velmi dobře podařilo. Interiér je bez nadsázky uměleckým dílem, protože byl včetně oltáře vytvořen rozsáhlým symbolizujícím způsobem, který umocňují drátěné figury sochařky Veroniky Psotkové, což je kompozice svaté rodiny doplněné postavami andělů.

Nově upravené okolí kaple nabízí usedlíkům i výletníkům odpočinutí s výhledem na osazené umělecké dílo sochaře Michala Gabriela s názvem Lilie. Způsob rekonstrukce a možností využití kaple se velmi zamlouval návštěvníkům při nedávném dni otevřených dveří. Právě koncerty a rozmanitá setkání jsou cílem využívání tohoto zachráněného objektu. Už 14. prosince se zde uskuteční předvánoční koncert, kdy zazní operní árie v podání Petra Nekorance a Lady Bočkové.

O letošní titul Stavba roku 2021 Královéhradeckého kraje usilovalo celkem 16 staveb. Vítězem je přestavba bývalého kina v moderní knihovnu v Rychnově nad Kněžnou. Kromě nejvyššího ocenění byla udělena i čestná uznání. Ta patří nejen rekonstrukci kaple svatého Josefa ve Slavětíně, ale také přístavbě Biskupského gymnázia v Hradci Králové, sportovnímu parku U Svatých v Holohlavech a rekonverzi tubusu větrné elektrárny v Novém Hrádku na rozhlednu s infocentrem. Zvláštní cenu poroty obdržel restaurant Lemur a Safari pivovar ve Dvoře Králové nad Labem.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek