Sobota

13. dubna 2024

Nyní

14°

Zítra

10°

Svátek má

Horská služba je na zimu připravena, ve službě bude mít přes 480 lidí

3. 12. 2021

page.Name
Horská služba ČR je na nadcházející zimní sezonu připravena. Ve službě bude mít 130 vlastních zaměstnanců, které doplní dalších více než 350 dobrovolných členů. Sloužit budou na 56 stanicích a 21 služebnách. V tiskové zprávě to dnes uvedl náčelník a ředitel Horské služby ČR René Mašín. Lyžařská sezona na českých horách začala právě dnes, když provoz spustilo středisko Černá hora v Krkonoších.

Před zimní sezonou horští záchranáři podle Mašína obměnili a doplnili techniku a podstoupili pravidelná školení a cvičení. "Náplní byly zdravověda, ošetřování a transport zraněných, řešení hromadného neštěstí, vyproštění z nepřístupného terénu a evakuace z lanovky. Cvičilo se i s dalšími složkami integrovaného záchranného systému a armádou," uvedla horská služba.

čtěte také:

Bezpečnost na horách začíná u každého doma

Co udělat, aby byl výlet do hor bezpečný?
Přečtěte si rozhovor s Tomášem Novákem z Pece pod Sněžkou, vystudovaným zdravotnickým záchranářem, který je profesionálním členem Horské služby Krkonoše. Klikněte ZDE. 

Zimní sezona pro horskou službu začala 1. prosince a navázala na letní provoz, v němž počet zásahů meziročně vzrostl o 123 na 2823. "Jednalo se především o úrazy spojené s jízdou na horském kole s rekordními 1108 zásahy a s pěší turistikou s 669 zásahy," uvedl Mašín.

Lyžaře vyzval k tomu, aby dodržovali bezpečnostní pravidla pro pohyb na sjezdových tratích a pamatovali na vzájemnou ohleduplnost. Návštěvníkům hor doporučil uložit si do telefonu krizové telefonní číslo +420 1210, kterým se lze dovolat přímo na dispečink příslušné oblasti horské služby.

Lidé by na horách také měli podle horské služby používat mobilní aplikaci Záchranka. "Od léta je v ní k dispozici rozšířený modul horské služby, ve kterém uživatelé najdou oficiální varování vydávaná horskou službou v dané oblasti, kompletní lavinovou předpověď a další užitečné informace," uvedla horská služba. Součástí aplikace je i elektronická kniha túr.

Horská služba působí v sedmi českých pohořích. Loni Horská služba ČR hospodařila s příjmy 202 milionů korun, z nichž provozní dotace od ministerstva pro místní rozvoj činila 169 milionů korun. Provozní dotaci Horské službě ČR dávají i kraje, příjem v řádu milionů korun má za ošetření úrazů zahraničních turistů.

ČTK
Foto: Tomáš Novák/Horská služba Krkonoše