Horská služba je na zimu připravena, ve službě bude mít přes 480 lidí
3. 12. 2021

Před zimní sezonou horští záchranáři podle Mašína obměnili a doplnili techniku a podstoupili pravidelná školení a cvičení. "Náplní byly zdravověda, ošetřování a transport zraněných, řešení hromadného neštěstí, vyproštění z nepřístupného terénu a evakuace z lanovky. Cvičilo se i s dalšími složkami integrovaného záchranného systému a armádou," uvedla horská služba.
čtěte také:
Bezpečnost na horách začíná u každého doma

Co udělat, aby byl výlet do hor bezpečný?
Přečtěte si rozhovor s Tomášem Novákem z Pece pod Sněžkou, vystudovaným zdravotnickým záchranářem, který je profesionálním členem Horské služby Krkonoše. Klikněte ZDE.
Zimní sezona pro horskou službu začala 1. prosince a navázala na letní provoz, v němž počet zásahů meziročně vzrostl o 123 na 2823. "Jednalo se především o úrazy spojené s jízdou na horském kole s rekordními 1108 zásahy a s pěší turistikou s 669 zásahy," uvedl Mašín.
Lyžaře vyzval k tomu, aby dodržovali bezpečnostní pravidla pro pohyb na sjezdových tratích a pamatovali na vzájemnou ohleduplnost. Návštěvníkům hor doporučil uložit si do telefonu krizové telefonní číslo +420 1210, kterým se lze dovolat přímo na dispečink příslušné oblasti horské služby.
Lidé by na horách také měli podle horské služby používat mobilní aplikaci Záchranka. "Od léta je v ní k dispozici rozšířený modul horské služby, ve kterém uživatelé najdou oficiální varování vydávaná horskou službou v dané oblasti, kompletní lavinovou předpověď a další užitečné informace," uvedla horská služba. Součástí aplikace je i elektronická kniha túr.
Horská služba působí v sedmi českých pohořích. Loni Horská služba ČR hospodařila s příjmy 202 milionů korun, z nichž provozní dotace od ministerstva pro místní rozvoj činila 169 milionů korun. Provozní dotaci Horské službě ČR dávají i kraje, příjem v řádu milionů korun má za ošetření úrazů zahraničních turistů.
ČTK
Foto: Tomáš Novák/Horská služba Krkonoše