Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Kraj chce ve hvězdárně v Úpici astronomické centrum na sledování Slunce

14. 12. 2021

Kraj chce ve hvězdárně v Úpici astronomické centrum na sledování Slunce 4 snímků
Královéhradecký kraj chce vybudovat zhruba za 3,5 milionu korun s DPH ve Hvězdárně v Úpici návštěvnické a odborné astronomické centrum na pozorování Slunce. Rada kraje schválila podání žádosti o dotaci ve výzvě ministerstva pro místní rozvoj na podporu cestovního ruchu. ČTK to sdělili zástupci kraje. Dotace by mohla tvořit 50 procent výdajů z celkového rozpočtu. Zahájení prací kraj plánuje na podzim roku 2022.

"Naším záměrem je zrekonstruovat Sluneční dům, ve kterém donedávna probíhala soustavná pozorování Slunce. Chceme vytvořit moderní návštěvnické a odborné centrum. Tím, že shromáždíme většinu astronomických pozorovacích výstupů a dat do jednoho místa, přilákáme více odborníků a zájemců o tuto problematiku a zatraktivníme návštěvnické programy," uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Martina Berdychová (Východočeši).

Projekt nazvaný Návštěvnické a odborné pozorovací astronomické centrum počítá v objektu Slunečního domu se vznikem pracoviště pro vizualizaci a pozorování včetně meteorologického a seismického stanoviště. Povedou do něj výstupy z celooblohových kamer, registrace meteorů a případně dalších měření. Ve druhé místnosti bude technika pro zpracování dat, která umožní prezentovat návštěvníkům základní principy zpracování dat, uvedlo hejtmanství.

"Díky této investici vznikne v úpické hvězdárně moderní návštěvnické a odborné astronomické centrum, ve kterém budou soustředěny všechny astronomické pozorovací výstupy a zjištěná data na jednom místě," uvedla Martina Svatoňová z kanceláře hejtmana.

Výzvu pro podání žádosti o dotaci z Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech vyhlásilo ministerstvo pro místní rozvoj 1. října 2021 s finanční podporou 200 milionů korun.

Hvězdárna v Úpici, která patří mezi nejmenší v Česku, byla založena před 60 lety. V odborné oblasti se specializuje na pozorování sluneční aktivity. Vlastníkem a zřizovatelem hvězdárny je Královéhradecký kraj.

ČTK
Vizualizace: Atelier Pavlíček