Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nová výjezdovka záchranářů působí dočasně z Trutnova

2. 12. 2021

Nová výjezdovka záchranářů působí dočasně z Trutnova 0 snímků
Krajská záchranka má od 1. prosince další výjezdovou skupinu. Základna pro ní vzniká v Horním Maršově - Temném Dole (na prvním snímku). Stavba se ale nečekaně protáhla, takže dočasným útočištěm pro nový tým je zatím trutnovská základna zdravotnické záchranné služby.

Výjezdovou skupinu rychlé zdravotnické pomoci tvoří dva zdravotničtí záchranáři s velkým sanitním vozem. „Kromě běžných zásahů je s ní počítáno jako s druhým biohazard týmem - tedy posádkou, předurčenou k poskytování přednemocniční péče pacientům s podezřením na vysoce nakažlivé onemocnění. Tomu odpovídá vybavení i výcvik všech členů týmu,“ vysvětlil Ivo Novák, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

Rajón by měl sahat od Svobody nad Úpou, Janských Lázní, přes Horní Malou Úpu a Pec pod Sněžkou až k vrcholu nejvyšší české hory. Přednemocniční neodkladná péče v těchto lokalitách bude nyní dostupná v mnohem kratším dojezdovém čase.

Výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby dosud vyjížděly k pacientům na horách až z Trutnova. „Ne vždy tak bylo možné splnit zákonem stanovený časový limit. Po zprovoznění základny v Temném Dole počítáme s výrazným zkrácením dojezdu. Výjezdová skupina bude k dispozici místním občanům i všem turistům v nepřetržitém režimu,“ upřesnil mluvčí Ivo Novák.

Sestavit nový tým záchranářů nebylo snadné. Zdravotníků s potřebnou odborností je v Česku nedostatek. Většina z dvanáctičlenného kolektivu přešla do nového působiště z jiného kraje nebo dalších základen hradecké záchranky. „Motivací jim nejčastěji byl osobní vztah k našim nejvyšším horám,“ sdělil Novák.

Zásahy v krkonošských obcích a střediscích budou denním chlebem záchranářů. A rovněž spolupráce s Horskou službou. „Proto minulý týden proběhlo také součinnostní setkání s horskými záchranáři. Oba kolektivy probraly spolupráci v blížící se zimní sezóně. Zdravotničtí záchranáři se mohli seznámit nejen s technikou Horské služby, ale také prostředím jejich základen a koneckonců také terénu, kde budou společně zachraňovat životy,“ dodal mluvčí krajské záchranky.

(pac, tz-ino)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Facebook/Jan Mrázek a Facebook/ZZS KHK