Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Spěšné vlaky z Hradce do Trutnova pojedou až do Svobody nad Úpou

12. 12. 2021

page.Name
Od neděle platí v krajské veřejné dopravě nové jízdní řády. Zásadní změna pro náš region se týká železnice. Spěšné vlaky z Hradce Králové už nebudou končit v Trutnově, ale pojedou až do Svobody nad Úpou. Nový koncept přinese zlepšení pro cestující mezi krajskou metropolí a krkonošským městečkem.

Královéhradecký kraj se nedohodl na nové smlouvě se společností GW Train, která až dosud provozovala trať Trutnov - Svoboda. Zajišťovat ji nyní budou státní České dráhy, stejně jako ostatní železniční spoje v kraji. Výhodou mimo jiné bude možnost přímého spojení. Spěšné vlaky z Hradce Králové na Trutnov se tak nově prodlouží až do Svobody nad Úpou, která je klíčovým přestupním uzlem na autobusy mířící do východních Krkonoš. Doba jízdy z Hradce do Svobody se zkrátí zhruba o čtvrt hodiny.

V úseku Trutnov - Svoboda zůstávají v provozu i osobní vlaky jako přípoje od rychlíků z Prahy linky R10. Spěšný vlak s odjezdem po 21. hodině z Hradce do Trutnova i nadále bude stavět ve Smiřicích a Černožicích. V opačném směru pak vlak s odjezdem v 19:42 z Trutnova, který dosud končil v Červeném Kostelci, pojede v pracovní dny až do Jaroměře, v pátek dokonce až do Hradce Králové.

„Každá změna jízdních řádů vychází zejména z požadavků od obcí, škol či zaměstnavatelů, nicméně mnoho úprav jízdních řádů aplikujeme i díky podnětům od cestujících,“ uvedl krajský radní pro dopravu Václav Řehoř.

Ode dneška platí nová desetiletá smlouva o zajištění vlakové dopravy v kraji. V září ji podepsali hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik. Podle ní by mělo na železnici v našem regionu dojít k výraznému zlepšení komfortu pro cestující.

 čtěte také:  Kraj získá modernější vlaky. Přitáhnou víc cestujících


Nové jízdní řády přinesly i několik změn v autobusové dopravě. Například došlo ke zrušení posledních párů málo využívaných spojů na trase Hostinné - Mostek.

Pro cestující dochází ode dneška ke zdražení jízdného ve veřejné dopravě, a to v řádech korun. Kraj tím reaguje na zdražování vstupů v čele s vývojem cen pohonných hmot a dalších provozních nákladů. „Úprava ceníku umožní částečné vyrovnání ekonomických ztrát, respektive výpadku příjmů v krajském rozpočtu nejen v důsledku snížení poptávky na cestování veřejnou dopravou v souvislosti s pandemickými opatřeními, ale také například kvůli prudkému nárůstu cen pohonných hmot a dalších provozních nákladů,“ vysvětlil Václav Řehoř.

 čtěte také:  Ceny jízdného v krajské dopravě půjdou nahoru


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz