Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Stavba domova důchodců v Žacléři bude dražší o 25 milionů

14. 12. 2021

Stavba domova důchodců v Žacléři bude dražší o 25 milionů 0 snímků
Stavba krajského domova důchodců v Žacléři zdraží o 25 milionů korun na 170 milionů korun a protáhne se o více než půl roku. Domov měl vzniknout přestavbou bývalé hornické ubytovny. Nosná konstrukce domu ale byla v tak špatném stavu, že stavbaři museli budovu zcela zbourat a začít ji stavět znovu, uvedlo dnes hejtmanství.

"Po odhalení veškerých nosných konstrukcí a provedení sond jsme se rozhodli původní objekt zcela zbourat a na jeho místě vystavět úplně novou budovu," uvedl náměstek hejtmana pro investice Pavel Bulíček (Piráti). Kraj má na stavbu dotaci 60 milionů korun od ministerstva práce a sociálních věcí.

Stavbu domova s 52 lůžky kraj zahájil v září 2020 a původně plánoval, že hotovo bude do konce letošního roku. Nově hejtmanství předpokládá dokončení stavby na konci léta příštího roku. Organizačně bude nové zařízení součástí Domova důchodců v nedalekých Lamperticích, které tak svou kapacitu zdvojnásobí na 104 lůžek.

V Žacléři budou mít senioři k dispozici jednolůžkové a dvojlůžkové pokoje s vlastní sprchou a toaletami. V každém z pěti podlaží budou koupelny vybavené masážními vanami s přístupem pro imobilní klienty. Pro ulehčení manipulace s méně pohyblivými klienty bude až 60 procent lůžek vybaveno stropním nosným systémem.

Domov vedle 42 trvalých lůžek pro lidi se stařeckými demencemi nabídne na deseti lůžkách i dočasné odlehčovací pobyty pro seniory, o které pečují rodiny doma. "Odlehčovací služba zatím na Trutnovsku chybí. Dostupná je jen ve Vrchlabí, kde máme k dispozici pouhá tři místa," uvedla náměstkyně hejtmana pro sociální věci Martina Berdychová (Východočeši).

Domov důchodců Lampertice je v provozu od roku 1905 a původně sloužil pro vysloužilé horníky. I po dokončení stavby v Žacléři zůstane jeho provoz zachován. Kuchyňský provoz a prádelna se však přestěhují do Žacléře a budou sloužit i pro lampertické zařízení.

Rozšíření Domova důchodců Lampertice zapadá do koncepce kraje zvýšit kapacity těchto sociálních služeb. Kraj tím naplňuje plán vybudovat do roku 2026 v domovech pro seniory 1000 lůžek. Nyní má v zařízeních pro seniory asi 2500 lůžek, což pro pokrytí potřeb nestačí.

V listopadu kraj dokončil stavbu nové budovy domova seniorů v Tmavém Dole na Trutnovsku. Kapacita domova stoupla na 156 lůžek z původních 100 lůžek, když v nové moderní budově vzniklo 83 lůžek. Stavba přišla na více než 170 milionů korun.

ČTK
Foto: Královéhradecký kraj