Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

26°

Svátek má

Záchrance stačilo sedm minut. Díky nové základně v Temném Dole

23. 12. 2021

page.Name
Výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci má za sebou první výjezdy z nové základny v krkonošském Temném Dole. Pár dnů před vánočními svátky začal její zkušební provoz.

Krajské záchrance díky tomu stačilo sedm minut, aby dojela na pomoc desetiletému dítěti s poruchou vědomí do Pece pod Sněžkou. „Stav malého pacienta naštěstí nebyl tak dramatický, jak se zdál být z tísňové výzvy a tak mohl být po ošetření v klidu převezen do trutnovské nemocnice,“ uvedl Ivo Novák, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

Zkušební provoz nové základny zdravotnických záchranářů v Temném Dole byl zahájen včera. „Hned první výjezdy, které odtud byly realizovány, ukazují výrazně lepší dojezdové časy do horských středisek východních Krkonoš,“ upozornil mluvčí.

Dosud výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby vyjížděly k pacientům na horách až z Trutnova. „Ne vždy tak bylo možné splnit zákonem stanovený časový limit,“ potvrdil Ivo Novák.

Oficiálně bude nová základna otevřena zkraje ledna, záchranáři ale můžou její zázemí využívat už nyní. „Návštěvníci hor tak na svátky mohou počítat s lepší dostupností přednemocniční péče. Bude ale lepší, když naši rychlou pomoc nebudou vůbec potřebovat,“ dodal mluvčí Ivo Novák.

Rajón by měl sahat od Svobody nad Úpou, Janských Lázní, přes Horní Malou Úpu a Pec pod Sněžkou až k vrcholu nejvyšší české hory.

(pac, tz-ino)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: David Skrbek/ZZS KHK