Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Dobrovolníci uklízeli odpadky po turistech na Sněžce a v okolí Pece pod Sněžkou

2. 10. 2021

page.Name
Kolem 80 dobrovolníků dnes uklízelo odpadky po turistech na nejvyšší české hoře Sněžce a v okolí města Pec pod Sněžkou. "Každý dostal dva pytle na odpad, které po naplnění nechal v takzvaných odpadových domečcích na různých místech Pece pod Sněžkou. V pondělí posbíraný odpad svezou technické služby," řekla ČTK organizátorka akce Michaela Boudová.

Tradiční úklid nazvaný Ukliďme Sněžku i pod Sněžkou se konal na závěr letní turistické sezony. Lidé vyrazili z Pece pod Sněžkou po turistických trasách. Mohli se také nechat zdarma vyvézt lanovkou na Sněžku do mezistanice na Růžové hoře. Až na vrchol lanovka kvůli silnému větru dnes nejezdila. Cestou z Růžové hory do Pece pod Sněžkou sbírali odpadky, nejčastěji šlo o různé plastové, skleněné a plechové odpady, papíry či nedopalky.

Letošní novinkou byl vláček, který sběrače dopoledne vyvezl ke Kolínské boudě, která leží na protilehlé straně k masivu Sněžky. Organizátoři úklidu tím chtěli sběrače nasměrovat i na jiná místa v Peci pod Sněžkou než jen na Sněžku.

Sněžka je nejnavštěvovanější lokalitou v Krkonoších. V letních měsících na ni za pěkného počasí denně vystoupá 8000 až 9000 lidí. K tomu je třeba připočíst limitovanou kapacitu kabinové lanové dráhy zhruba 2400 lidí denně.

Za týden v sobotu 9. října plánuje tradiční podzimní úklid Krkonoš Správa Krkonošského národního parku. Sraz dobrovolníků bude v 09:00 ve Špindlerově Mlýně.

ČTK
Foto: Kateřina Svobodová