Neděle

16. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Vítr zastavil lanovku na Sněžku, na hřebenech má vát přes 70 km/h

2. 10. 2021

page.Name
Silný vítr dnes zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Podle meteorologů by dnes na hřebenech Krkonoš měl mít vítr v nárazech rychlost přes 70 kilometrů v hodině.

Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. V provozu je lanovka denně od 08:00 do 18:00. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil. Na Sněžce bylo dnes ráno polojasno a šest stupňů Celsia.

Dnes se v Peci pod Sněžkou a na Sněžce konají dvě akce pro veřejnost. Dopoledne odstartuje závod horských nosičů se startem u dolní stanice lanovky Portášky s cílem na Sněžce. Na nejvyšší hoře Česka a v okolí Pece pod Sněžkou se dnes lidé mohou zapojit do akce Ukliďme Sněžku i pod Sněžkou. Dobrovolníci při ní budou na turistických trasách sbírat odpadky.

Od 1. září na lanovce platí ceník vedlejší sezony, kdy například jízdné pro dospělého až na vrchol stojí 250 korun místo 300 korun v červenci a v srpnu.

Lanovka má dva úseky, dolní vede z Pece na Růžovou horu a horní z Růžové hory na Sněžku s celkovou délkou dráhy kolem 3,5 kilometru. Z hlediska převýšení je v Česku nejextrémnější kabinovou lanovkou. Převýšení lanové dráhy z dolní stanice v Peci do horní stanice na Sněžce je přes 700 metrů.

ČTK