Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Zoo převzala desítky živočichů z akvárií zničených tornádem v zoo Hodonín

5. 10. 2021

Zoo převzala desítky živočichů z akvárií zničených tornádem v zoo Hodonín 7 snímků
Safari Park Dvůr Králové nad Labem poskytl nový domov téměř 50 rybám a dalším mořským živočichům ze zoo v Hodoníně, kde v červnu tornádo zničilo pavilon s akvárii. Ve dvorském pavilonu Vodní světy lidé mohou nově vidět například murénu hvězdovitou, kanice tečkovaného nebo bodloka žlutočelého. Celkem dvorská zoo získala téměř 30 nových druhů mořských živočichů.

Transport mořských živočichů z Hodonína do Dvora Králové se odehrál před dvěma týdny a dopadl úspěšně. "Transport mořských živočichů a jejich aklimatizace na nové podmínky jsou poměrně značně náročné disciplíny. Všichni živočichové tuto složitou operaci přestáli ve zdraví a v pohodě si zvykají," uvedl dvorský zoolog Michal Podhrázský.

Zoo Hodonín ukončila chov mořských živočichů kvůli tomu, že jí statiku pavilonu s akvárii narušilo tornádo. Budovu čeká demolice. Kromě Dvora Králové nad Labem putovaly ryby i do ostravské či brněnské zoo. Chlouba pavilonu, samice žraloka černoploutvého, skončila v Zoo Olomouc.

Pavilon Vodní světy dvorská zoo loni nákladem 16 milionů korun přestavěla. Vznikly tři nové nádrže, které simulují život v afrických řekách a jezerech. Každá z nádrží pojme asi 30 metrů krychlových vody, pavilon byl vybaven novými technologiemi. "Když se kolegové z Hodonína začali shánět po domově pro svá zvířata, dlouho jsme neváhali. Není mnoho zařízení, která mají potřebné podmínky," uvedl Podhrázský.

Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu žiraf, zeber a nosorožců. Populární je africké safari o rozloze asi 30 hektarů, v němž lidé auty či autobusy projíždějí mezi stovkami volně žijících zvířat. Zoo patří kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech.

ČTK
Foto: Simona Jiřičková/SPDK