Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Čtyři lidé přes palubu aneb Záchranáři nacvičovali na Rozkoši

20. 8. 2021

Čtyři lidé přes palubu aneb Záchranáři nacvičovali na Rozkoši 0 snímků
Únik ropných produktů a záchrana lidí. To byl hlavní námět cvičení, které měli hasiči, vodní záchranáři a policisté v úterý na vodní nádrži Rozkoš u České Skalice.

Nácvik začalo jako při skutečných událostech. Oznámením na tísňovou linku hasičů. Z něj se záchranáři dozvěděli, že nedaleko dělící hráze na vodní nádrži dochází k úniku ropných produktů ze člunu. Čtyřčlenná posádka plavidlo z obavy před vznikem požáru opustila a nemůže se dostat na břeh.

Poplach je v takovém případě vyhlášen Vodní záchranné službě Českého červeného kříže, profesionálním hasičům v Jaroměři a Náchodě, dobrovolné jednotce hasičů v České Skalici a Policii ČR. „Všechny tyto složky jsou vybaveny záchrannými čluny a dalšími odpovídajícími technickými prostředky,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Vodní záchranná služba se dostala k místu události na motorovém člunu první. Z vody zachránila první dva lidi. „Od nich pak dostaly záchranné složky informaci, že další dva lidé se pokusili plavat ke břehu, ale nevědí, zda se jim to podařilo,“ upřesnila Götzová.

Zbývající dva lidi zachránili dobrovolní hasiči společně s posádkou policejního člunu. Profesionální hasiči zajistili poškozený člun a zlikvidovali unikající benzín a motorový olej. „Postavili kolem plavidla nornou stěnu z plovoucích sorpčních hadů, skvrny zasypali sorpčním materiálem a takto zajištěný člun byl zapřažen a dopraven ke břehu,“ dodala mluvčí hasičů Martin Götzová.

(pac, tz-gö, hzs)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: HZS Královéhradeckého kraje/Michal Fanta