Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Letní sezona ve Špindlerově Mlýně slabší než loni, přijelo méně Čechů

30. 8. 2021

page.Name
V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn byla letní sezona slabší než loni. Na rozdíl od loňské výborné sezony přijelo méně Čechů. Před pobytem na horách dali letos přednost dovolené u moře. Dobrou sezonu z hlavních turistických atrakcí v Královéhradeckém kraji měla dvorská zoo. V barokním areálu na Kuksu opět zaznamenali výpadek návštěvníků z ciziny. Špatnou sezonu měla koupaliště, zjistila ČTK u provozovatelů turistických zařízení, koupališť a památek.

"Letní sezona ve Špindlerově Mlýně byla letos ve znamení velkých výkyvů návštěvnosti, které se nedaly předvídat. Vrchol sezony začal o týden později, když dobrá obsazenost byla až v prvních dvou srpnových týdnech. Plno v té době měly hotely, které mohou nabídnout různé nadstandardní služby," řekl ČTK majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura. I když zahraniční turisté, zejména z Německa, Polska a Nizozemska, částečně výpadek Čechů nahradili, zdaleka nepřijeli v takových počtech jako před epidemií. Vysoký byl letos počet turistů, kteří přijeli na den.

Celkově byla letní sezona pode Jandurova odhadu ve Špindlerově Mlýně meziročně slabší asi o 15 procent. "Ale jsme rádi, že jsme se po tom zimním maléru mohli trošku nadechnout," připomněl kvůli epidemii zcela odepsanou zimní sezonu 2020/2021. Poznamenal, že letní sezona byla náročná i po personální stránce, kdy chyběli číšníci, kuchaři a další pracovníci.

S prázdninovou návštěvností je spokojen Safari Park Dvůr Králové, který je nejnavštěvovanější turistickou atrakcí v kraji. V červenci přišlo 148.000 návštěvníků po 152.000 loni, kdy však šlo o nejsilnější červenec za posledních deset let. Za první tři týdny srpna přišlo 115.000 lidí a zoo věří, že za celý srpen to bude na úrovni loňských 135.000 návštěvníků. "Bohužel, ani příznivá čísla letní návštěvnosti zcela nepokryjí ušlé výdělky způsobené nutnými omezeními v letech 2020 a 2021," uvedl ředitel zoo Přemysl Rabas.

Dobrou návštěvnost zoo přičetla příznivému počasí, posílené propagaci na sociálních sítích a i tomu, že cestování do ciziny bylo kvůli epidemii stále s komplikacemi. "Návštěvníky do zoo také táhla přebudovaná expozice hrochů. Hitem byl obnovený pavilon hrošíků se dvěma mláďaty narozenými po dlouhých 15 letech," uvedl mluvčí zoo Michal Šťastný.

Na slabou návštěvnost si nestěžuje ani barokní hospital v Kuksu na Trutnovsku. "Zvýšený zájem byl o venkovní areál, lákala především bylinková zahrada. O vnitřní expozice byl zájem mírně nižší, lidé nechodili na prohlídky více okruhů. Zřejmě nechtěli být tolik uvnitř, kde museli dodržovat nošení respirátoru," řekl ČTK kastelán Libor Švec. Kuks se musel podle něj i letos obejít bez návštěvníků z Německa, Polska a Nizozemska, které do Kuksu tradičně táhnou sochy Matyáše Bernarda Brauna.

Koupaliště Flošna v Hradci Králové mělo nejslabší sezonu ve své dvanáctileté historii. Důvodem byla opatření související s epidemií a špatné počasí. Koupaliště navštívilo pouze 55.000 lidí. Dosud nejhorší sezona byla v roce 2014 se 70.017 návštěvníky, naopak nejúspěšnější byl rok 2018 se 119.056 návštěvníky. "Opatření zavedená proti šíření nemoci covid-19 omezovala po celou sezonu možnosti vstupu do areálu. Zatímco červen byl teplotně příznivý s velmi nadprůměrnou návštěvností, prázdniny byly chladné," popsala sezonu ředitelka městské Správy nemovitostí Jaroslava Bernhardová.

ČTK
Ilustrační foto: Michal Bogáň