Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Na Sněžku vystoupali stovky poutníků i Václav Klaus

10. 8. 2021

page.Name
Svatovavřinecké pouti na Sněžku se dnes zúčastnily stovky lidí. V poledne se vedle kaple svatého Vavřince na vrcholu Sněžky konala bohoslužba pod širým nebem.

Tradiční událost si nenechal ujít ani bývalý prezident Václav Klaus, který v 80 letech absolvoval cestu z Luční boudy na Sněžku. Bohoslužby se účastnil také královéhradecký biskup Jan Vokál, zástupci polské katolické církve a někteří starostové krkonošských obcí a měst.

„Momentálně svítí slunce, je osm stupňů a fouká vítr 40 kilometrů za hodinu. Lidí dorazilo docela hodně, odhaduji kolem tisícovky. Převahu, asi ze dvou třetin, mají poutníci v Polska,“ řekl kolem 13:00 mluvčí královéhradeckého biskupství Pavel Sršeň.

Poutníci na Sněžku vyrazili z Pece pod Sněžkou, Špindlerova Mlýna či z Polska. Hlavní proudy se hodinu před polednem setkaly v Obřím sedle u polské Slezské boudy.

Podle krajinného ekologa a krkonošského patriota Pavla Klimeše si akce stále uchovává ráz sousedského setkávání. „Potkáváme se tam se známými a přáteli. Bylo to velmi příjemné, i počasí vyšlo,“ pronesl.

Pouť na Sněžku se koná tradičně na svátek svatého Vavřince, který je patronem kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.

ČTK
Ilustrační foto: Michal Bogáň