Pondělí

27. května 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Lázně v Janských Lázních začnou nabízet pocovidovou léčbu

7. 2. 2021

page.Name
Státní léčebné lázně Janské Lázně během února začnou nabízet lázeňskou léčbu po prodělaném onemocnění covid-19, a to nejen pro samoplátce, ale i pro pojištěnce.

I přes protiepidemická opatření lázně fungují, jsou ale obsazené zhruba z 60 procent. Od podzimu mají také covidové oddělení pro pacienty s mírnějším průběhem onemocnění. ČTK to řekl ředitel podniku Státní léčebné lázně Janské Lázně Martin Voženílek. Ztrátu lázní na tržbách způsobenou protikoronavirovými opatřeními vyčíslil na zhruba 12 milionů korun. Česko se potýká s epidemií covidu-19 od jara 2020.

„Ekonomické dopady jsou značné, velký propad je především u samoplátců. U pojištěnců kompenzační vyhláška přeci jenom částečně propad zmírnila,“ řekl Voženílek.

Lázně v Janských Lázních zatím na výraznější státní podporu nedosáhly. Například na jaře byl sice spuštěn program Covid - ubytování, ze kterého bylo možné žádat pomoc na ubytovací zařízení, která fungují v režimu klasických hotelů. "Na tento program jsme nedosáhli, protože z tohoto programu jsou státní podniky vyloučeny. Naopak nám pomohl program Covid-lázně a také Antivirus, díky tomu jsme nemuseli zatím propouštět," uvedl Martin Voženílek.

Doufá, že o speciální rehabilitační programy po prodělaném onemocnění covid-19, bude zájem. „Základem tohoto programu je, že jsme rehabilitační a klimatické lázně, proto předpokládáme, že již samotný pobyt bude prospěšný. Součástí budou inhalace, dechová cvičení, celková kondiční cvičení nebo nordic walking,“ sdělil Voženílek.

Už v loňském roce lázně přijaly několik pacientů po prodělaném covidu, zatím šlo ale jen o jednotlivce. „Myslím, že zájem bude značný. Chceme také využít zkušenosti, které s covid pozitivními pacienty máme,“ pronesl.

V léčebných lázních funguje od podzimu covidové oddělení, které má asi 30 lůžek, ale až na začátku ledna zaznamenalo výraznější příliv pacientů. Cílem oddělení je odlehčit přeplněným nemocnicím. Je určeno pacientům s covidem-19 s lehčím průběhem, kteří nepotřebují ventilovaná lůžka. „Tento týden jsme měli zhruba osm covid pozitivních pacientů, uvidíme, jestli budeme covidové oddělení dál držet. Potýkáme se s výpadkem zaměstnanců. V případě potřeby budeme připraveni covidová lůžka v řádech dnů znovu otevřít,“ pravil Voženílek.

Lázně mohou aktuálně přijímat hosty na komplexní a příspěvkovou lázeňskou péči a samoplátce na léčebné pobyty. Hostů je ale nejméně za posledních několik let. „Celková obsazenost je asi 60 procent, velký propad je kvůli samoplátcům. Jinak kapacita pojištěneckých lůžek je zaplněna asi z 80 procent. Od roku 2014 jde o nejnižší obsazenost,“ přiblížil Voženílek.

Podle něj do lázní v poslední době míří především pacienti po úrazech. „Přijíždějí ti, kteří rehabilitační péči potřebují. Kdo má možnost, tak si pobyt odloží. Návrhů na lázně chodí nyní třeba až o 30 procent méně proti předchozím rokům,“ řekl Voženílek.

Léčebné lázně v Janských Lázních disponují 750 lůžky. Kapacita dětské léčebny je 330 lůžek včetně lůžek pro doprovod. Lůžek pro pacienty je asi 230. Léčí nemoci pohybového aparátu, stavy po úrazech a operacích, respirační, nervová a nervosvalová onemocnění, obrnu a roztroušenou sklerózu. V roce 2016 vláda rozhodla, že lázně nebudou privatizovány.

ČTK
Foto: Facebook Janské Lázně SPA