Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

24°

Svátek má

Ministr Blatný: Provoz obchodů ani škol se během lockdownu nezmění

17. 2. 2021

page.Name
Dosud uzavřené obchody se v únoru otvírat nebudou. Ani další školáci se zatím nevrátí do lavic. Pandemická situace v trutnovském okrese je totiž nadále kritická. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

V Česku platí kvůli šíření covidu-19 až do konce února nouzový stav. Trutnovský okres je navíc coby nejzasaženější oblast v zemi uzavřeným regionem. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček ale uvažuje o možnosti otevřít celorepublikově od pondělí 22. února některé obchody, a to za zpřísněných pravidel. Například personál by musel povinně nosit respirátory. Vláda o tom bude jednat v pátek.

Pokud k otevření obchodů v Česku skutečně dojde, v našem okrese to nebude. Ministr zdravotnictví navíc zdůraznil, že není možné ani pustit do škol další žáky. „Dokud bude okres uzavřený, nepředpokládáme změnu ve školství, ani změnu u obchodů. V rizikových místech k žádným změnám nedojde, dokud budou uzavřená,“ prohlásil.

Další žáci a studenti by se podle vládního plánu měli postupně vracet do škol nejdříve od 1. března. Mezi prvními mají být maturanti, podmínkou ale bude pravidelné antigenní testování.

V trutnovském okrese platí omezení volného pohybu lidí a přísnější hygienická opatření. Za posledních sedm dní zde přibylo 1065 infikovaných na sto tisíc obyvatel. K nadprůměrnému šíření nákazy ale dochází ve většině okresů hradeckého kraje, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Jan Blatný nevyloučil, že kvůli dalšímu zhoršování pandemické situace dojde k uzavírání dalších regionů.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz