Sobota

13. dubna 2024

Nyní

14°

Zítra

12°

Svátek má

Asociace lanové dopravy má manuál covidových opatření pro lyžařskou sezonu

23. 9. 2021

page.Name
Asociace lanové dopravy ČR (ALD) připravila pro nadcházející zimní sezonu manuál pro bezpečný provoz lanovek a vleků při pokračování epidemie koronaviru. Chce tím dát skiareálům návod, jak by měly postupovat při případném zhoršení epidemie.

Takzvaný chytrý model bezpečné lanové dopravy má ALD certifikován Světovou radou pro cestování a turistiku (WTTC). Novinářům to ve čtvrtek u lyžařského areálu Bubákov ve Vrchlabí řekl prezident ALD Jakub Juračka. ALD sdružuje téměř 150 subjektů z řad provozovatelů osobní lanové dopravy.

Aktivitu ALD podporuje ministerstvo průmyslu a obchodu. „Aktivita bezpečná provozovna je cesta, kterou jsme již nastavili s restauracemi a obchody. Tvrdíme, že pokud by tady měla být nějaká podobná pandemická situace (jako dříve), tak cesta už nesmí být taková, že by se zavíralo, ale že se budou dodržovat režimová opaření. A ta musí být jasně nastavená a musí mít pravidla,“ uvedl při návštěvě Bubákova ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Pokud by se současná epidemická situace nezměnila, nemuseli by lyžaři podle Juračky nosit ve frontě ani na lanovce ochranu dýchacích cest. V případě zhoršení epidemické situace a vyhlašování regulací státem manuál stanoví konkrétní režimová opaření. Šlo by například o nošení respirátorů, regulaci ve frontách či omezení kapacit lanovek. „Základem systému je pravidlo 3R, tedy roušky, ruce, rozestupy,“ poznamenal Juračka

Režimová opatření manuál stanovuje také pro provozovatele. Jde například o rozdělení personálu do skupin, aby se nepotkávali obsluhy lanovek, instruktoři lyžování a pokladní. „Například obsluhu lanovky nelze jednoduše někým jiným nahradit. A kdyby bylo nejhůř, mohli by pracovat jen očkovaní zaměstnanci,“ pravil Juračka. Každý skiareál by k tomu měl mít podle něj vypracovanou interní směrnici.

Pravidla také například řeší dezinfekci pracovního nářadí, vytvoření ochranné místnosti pro pracovníky s příznaky onemocnění či dezinfekce kontaktních ploch.

Skiareály na kompenzacích za zrušenou sezonu kvůli covidu dostaly miliardu korun

Lyžařská střediska za minulou zrušenou zimní sezonu kvůli epidemii koronaviru dostala na kompenzacích od státu jednu miliardu korun. Skiareály tak vyčerpaly celou sumu, kterou měl stát na kompenzace připravenou. Novinářům to ve čtvrtek ve Vrchlabí řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

„Víme, že to budilo velké diskuse. Nakonec to dopadlo dobře a díky tomu jsme zachránili prakticky všechny provozovatele v České republice. Je to i zásluhou i asociací a svazů, které to s námi dávaly dohromady,“ uvedl Havlíček.

Pomoc státu uvítal spolumajitel lyžařského areálu Bubákov u Vrchlabí Václav Bubák. „Pomohlo nám to přežít do další sezony, udržet zaměstnance," sdělil Bubák. Skiareál si podle něj po loňském výpadku nemohl dovolit investice, například odsunul plánovanou výměnu lana a opravu převodovky lanovky.

Podpora ve formě dotace na provozní náklady se vztahovala na 103 dní, tedy celou zimní sezonu 2020/2021. Výše pomoci závisela na počtu a struktuře přepravních zařízení. V zimní sezoně mohla lyžařská střediska fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem.

Asociace horských středisek (AHS) v dubnu uvedla, že kvůli pandemii koronaviru a vládním opatřením horské regiony evidují v součtu ztrátu až 25 miliard korun. Ztráty na tržbách lyžařských středisek činily zhruba 3,5 miliardy korun, se započtením propadu ubytovacích, stravovacích a dalších služeb v horských regionech podle studie společnosti KPMG dosáhly až 25 miliard korun. Horští podnikatelé museli podle AHS výpadek, který nevyrovnala státní podpora, uhradit z rezerv, případně se uchýlit k půjčkám.

V ČR funguje 450 lyžařských středisek, zaměstnávají 45.000 převážně místních obyvatel. Do státního rozpočtu střediska ročně přinášela zhruba 13 miliard korun.


ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek