Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Zoo se po 17 letech podařilo odchovat fenky, nejmenší psovité šelmy

30. 9. 2021

Zoo se po 17 letech podařilo odchovat fenky, nejmenší psovité šelmy 3 snímků
Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se po 17 letech podařilo odchovat mláďata fenků. Samice jménem Femme Fatale rodila poprvé a přivedla na svět nejméně čtyři mláďata. Fenek je nejmenší psovitá šelma na světě. ČTK to dnes řekla mluvčí zoo Zuzana Boučková.

Chov fenků v zoologických zahradách je velmi náročný. Podobně jako ostatní pouštní zvířata jsou fenci náchylní například na plísňová onemocnění. Odchovy v zajetí zůstávají spíše ojedinělé.

O narození fenků měli dvorští chovatelé zprvu jen tušení. "Samice se 3. srpna uchýlila do nory, pak na tři týdny zmizela a nikdo ji neviděl. Když začala vylézat, bylo to jen v době, kdy byl všude kolem klid. A už bylo zjevné, že kojí. Mláďata jsme poprvé viděli na začátku září. Dnes už s jistotou víme, že jsou nejméně čtyři," uvedla zooložka Gabriela Linhart.

Mláďata i samice takřka všechen čas stále tráví v noře ve venkovním výběhu. "Pouze v noci se nyní vydávají do vnitřního boxu s proskleným oknem. Prozrazují je stopy v písku i často zválená vegetace," uvedla Linhart.

Současný pár fenků žije ve Dvoře Králové od roku 2019. Samec Fantom přišel tehdy z Říma, Femme Fatale z izraelského Ramat Ganu.

Fenkové obývají písčité pouště a polopouště v Maroku, Kuvajtu a jižním Iráku. Jejich tělo je přizpůsobeno životu právě v těchto podmínkách. Osrstěná chodidla jim umožňují pohyb v rozpáleném písku, velké ušní boltce napomáhají termoregulaci i dobrému sluchu. O nočním způsobu života svědčí jejich velké oči.

Fenek dokáže znamenitě hrabat, také na povrchu země je čilý a pohyblivý. Živí se drobnými plazy, hlodavci, ptáky a hmyzem. Nepohrdne ani datlemi, ovocem a melouny. V přírodě dokáže vydržet i velmi dlouho bez vody.

ČTK
Foto: Gabriela Linhartová/SPDK