Pátek

28. ledna 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Zrušením bezdoplatkových zón vytváří stát podmínky pro rasismus

1. 9. 2021

page.Name
Zrušení bezdoplatkových zón je hrubou chybou, je to na úkor slušných lidí a stát tímto rozhodnutím vytváří podmínky pro extremismus a rasismus, míní starosta Úpice Petr Hron. Ústavní soud zrušil spornou část zákona o pomoci v hmotné nouzi, která zřizování tzv. bezdoplatkových zón umožňuje. V takové zóně pak nově příchozí nájemníci neměli nárok na doplatek na bydlení. Úpice, která má 5600 obyvatel, se dlouhodobě potýká s problémovými obyvateli.

„Stát takto dělá z normálních občanů, kteří jsou slušní a pracují, rasisty a extremisty. Stát tímto rozhodnutím vytváří podmínky pro extremismus a rasismus. Klidně tady ústavní soudce na týden ubytuju, ať to sami vidí,“ uvedl Hron.

Město v podhůří Krkonoš v Královéhradeckém kraji patří mezi města nejpostiženější tzv. obchodem s chudobou, kdy na lidech, kteří dostávají doplatky na bydlení, parazitují spekulanti. Jde o lidi, kteří vydělávají na poskytování sociálního bydlení.

Úpice před časem vyhláškou zavedla bezdoplatkové zóny a zkušenosti s nimi měla podle Hrona dobré. Poté, co ale Královéhradecký kraj vyhlášku zrušil, se problémy opět začaly vršit.

„Od té doby to jede nanovo. Pánové, kteří v tom podnikají, baráky opět zaplnili nepřizpůsobivými občany a kriminalita tady opět roste," poukázal Hron

Města a obce se vyhlašováním bezdoplatkových zón bránily přílivu lidí, kteří žijí ze sociálních dávek a často bydlí v nájemním bydlení, kde výše nájemného neodpovídá kvalitě bytu a peníze z doplatku končí u majitelů bytů či ubytoven. Podle ústavních soudců však bezdoplatkové zóny zasahovaly do práva na zajištění základních životních podmínek v oblasti bydlení a nerozlišovaly mezi původci a „oběťmi“ problémů.

Obce tak nyní budou muset hledat jiné způsoby boje proti sociálně nežádoucím jevům. Nález Ústavního osudu vstoupí v platnost dnem vyhlášení ve sbírce zákonů.

ČTK
Foto: Město Úpice