Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Zrušením bezdoplatkových zón vytváří stát podmínky pro rasismus

1. 9. 2021

page.Name
Zrušení bezdoplatkových zón je hrubou chybou, je to na úkor slušných lidí a stát tímto rozhodnutím vytváří podmínky pro extremismus a rasismus, míní starosta Úpice Petr Hron. Ústavní soud zrušil spornou část zákona o pomoci v hmotné nouzi, která zřizování tzv. bezdoplatkových zón umožňuje. V takové zóně pak nově příchozí nájemníci neměli nárok na doplatek na bydlení. Úpice, která má 5600 obyvatel, se dlouhodobě potýká s problémovými obyvateli.

„Stát takto dělá z normálních občanů, kteří jsou slušní a pracují, rasisty a extremisty. Stát tímto rozhodnutím vytváří podmínky pro extremismus a rasismus. Klidně tady ústavní soudce na týden ubytuju, ať to sami vidí,“ uvedl Hron.

Město v podhůří Krkonoš v Královéhradeckém kraji patří mezi města nejpostiženější tzv. obchodem s chudobou, kdy na lidech, kteří dostávají doplatky na bydlení, parazitují spekulanti. Jde o lidi, kteří vydělávají na poskytování sociálního bydlení.

Úpice před časem vyhláškou zavedla bezdoplatkové zóny a zkušenosti s nimi měla podle Hrona dobré. Poté, co ale Královéhradecký kraj vyhlášku zrušil, se problémy opět začaly vršit.

„Od té doby to jede nanovo. Pánové, kteří v tom podnikají, baráky opět zaplnili nepřizpůsobivými občany a kriminalita tady opět roste," poukázal Hron

Města a obce se vyhlašováním bezdoplatkových zón bránily přílivu lidí, kteří žijí ze sociálních dávek a často bydlí v nájemním bydlení, kde výše nájemného neodpovídá kvalitě bytu a peníze z doplatku končí u majitelů bytů či ubytoven. Podle ústavních soudců však bezdoplatkové zóny zasahovaly do práva na zajištění základních životních podmínek v oblasti bydlení a nerozlišovaly mezi původci a „oběťmi“ problémů.

Obce tak nyní budou muset hledat jiné způsoby boje proti sociálně nežádoucím jevům. Nález Ústavního osudu vstoupí v platnost dnem vyhlášení ve sbírce zákonů.

ČTK
Foto: Město Úpice