Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Češi uvízli na okupované Ukrajině. Zoufalý otec prosí o pomoc

7. 3. 2022

page.Name
Do kritické situace se kvůli ruské agresi nedostali jen Ukrajinci. V problémech jsou i Češi, kteří na Ukrajině pobývali v době, když válka vypukla. Nestihli včas odcestovat a nyní nemají jak se dostat z míst okupovaných Putinovou armádou.

Strach o blízké má Marek Ruffer z Trutnova. Jeho syn odcestoval s matkou a bratrem v polovině února na východ Ukrajiny. Nic nenasvědčovalo válce. Nikdo netušil, že se tamní oblast promění v peklo. „Exmanželka má ukrajinského přítele s trvalým pobytem v České republice. Potřebovali si tam vyřídit nějaké papíry, tak vzali kluka s sebou. Nikde se nic nedělo, do poslední chvíle nikdo nevěřil, že na Ukrajině bude válka,“ říká.

Když jim zbývaly tři dny do konce dovolené, začali Rusové střílet. Češi se v tu dobu nacházeli v Sumské oblasti kousek od města Hluchiv. Dostat se do 300 kilometrů vzdáleného Kyjeva bylo náhle nereálné. „První den tam byla obrovská panika, takže nesehnali odvoz. Druhý den sice něco sehnali, ale cesta už byla bohužel neprůjezdná, takže se nakonec museli vrátit,“ upřesňuje Ruffer.

Od té doby jsou Češi ve stejné pasti, jako domorodci. Dostat se pryč je aktuálně nemožné. „Jakmile by se v místě objevilo ukrajinské auto, nebo se oni sami dali do pohybu, bylo by to pro Rusy, jako kdyby se před nimi objevil terč,“ obává se Marek Ruffer. Ministerstvo, ambasáda, neziskovky, dopravci - se všemi se pokoušel najít pomoc. Do oblasti pod ruskou kontrolou se nelze dostat.

Jediné spojení se světem je přes mobilní telefon. Ale velmi omezené. Internet nefunguje. „Se synem jsem hovořil jen krátce, snaží si šetřit data. Když to jde, napíše aspoň textovou zprávu, že je v pořádku. Je ale znát, že se mu stýská,“ popisuje.

Díky tomu Marek Ruffer aspoň ví, že jeho syn s matkou a bratrem jsou v pořádku. Stále ale netuším, kdy a jak se vrátím. „Doufali jsme v humanitární koridory, ale jsou bohužel ostřelované. Nejhorší na tom je, že nevím, jak dlouho to potrvá,“ dodává Marek Ruffer.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Facebook Marka Ruffera