Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

21°

Zítra

21°

Svátek má

Dvůr Králové vypsal architektonickou soutěž na autobusové nádraží

7. 3. 2022

page.Name
Dvůr Králové nad Labem vypsal architektonickou soutěž na obnovu a využití autobusového nádraží. Město jej vlastní od konce roku 2019 a loni koupilo zbývající nemovitosti v něm. Podle starosty Jana Jarolíma je vybudování moderního autobusového terminálu jednou z priorit radnice.

„Areál stávajícího autobusového nádraží je v nevyhovujícím stavu a my chceme nabídnout občanům města i návštěvníkům moderní a důstojné prostředí s patřičným zázemím pro jejich cestování,“ uvedl starosta Jarolím.

Město odhaduje, že projekční práce by mohly přijít na sedm milionů korun bez DPH a rekonstrukce na 70 milionů bez DPH. Na stavbu by město chtělo dotaci z evropských fondů.

Architekti by měli areál citlivě začlenit do centra města. Měl by vhodně navazovat na ulici 17. listopadu a řešit parkovací a odstavné plochy. Město by mělo kromě návrhu nádraží získat širší urbanistickou a dopravní koncepci lokality.

Kromě 19 stanovišť pro autobusy architekti navrhnou parkování s přibližně 20 místy a stání pro kola. Součástí návrhů bude hala pro cestující s odpovídajícím infosystémem a sociálním zázemím pro řidiče. Bude na zvážení soutěžících, zda využijí stávající odbavovací budovu, případně navrhnou její jiné využití nebo demolici. Návrh má umožnit, aby vlastní nádraží mohlo město postavit samostatně jako první.

Uzávěrka podávání návrhů pro první fázi soutěže je 24. dubna. Do druhé fáze porota vybere nejvýše šest uchazečů, kteří návrhy dopracují. Termín odevzdání návrhů ve druhé fázi je 27. června. „Porota bude hodnotit jak celkovou kvalitu urbanistického, architektonického, dopravního a krajinářského řešení soutěžního návrhu, tak ekonomickou přiměřenost z pohledu investičních a provozních nákladů,“ řekl Jan Jarolím. Vítěz by měl být znám v létě.

Téměř hektarový areál koupilo město od společnosti Arriva na konci roku 2019 za 9,9 mil. Loni se strany dohodly na koupi výpravní budovy a přilehlého pozemku za 4,95 milionu.

Moderní autobusová nádraží otevřela v minulých letech řada měst v kraji. V červenci 2020 otevřela Jaroměř terminál téměř za 70 milionů Kč. Terminál s odjezdovou halou za 65 milionů korun v roce 2020 vybudovala Nová Paka. V roce 2018 otevřely nová autobusová nádraží Hostinné a Broumov.

ČTK
Foto: Miroslava Kameníková