Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

KRNAP od úterý kvůli ochraně tetřívka uzavře 11 cest

14. 3. 2022

KRNAP od úterý kvůli ochraně tetřívka uzavře 11 cest 0 snímků
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) od úterý 15. března do 31. května kvůli ochraně ohroženého tetřívka a dalších živočichů uzavře v Krkonoších 11 turistických cest nebo jejich úseků. Opatření souvisí s vyhlášením osmi takzvaných klidových území v Krkonoších v roce 2020. Omezení platilo poprvé loni.

Uzavřením cest se Správa KRNAP snaží zabránit rušení citlivých druhů živočichů, především tetřívka obecného. Lidé se od úterý vyhnou místům, které tetřívci pravidelně využívají jako tokaniště, a to v nejcitlivějším období jejich toku a rozmnožování. Pro ochranu tetřívka je v klidových územích podle správců parku důležité i dodržování celoročního zákazu vstupu do terénu mimo značené trasy.

V terénu bude zákaz vstupu na cesty vyznačen cedulemi. Většinu uzavřených tras budou moci turisté obejít po sousedních turisticky značených cestách.

Od úterý bude uzavřená žlutě značená turistická cesta ve směru ze Zadních Rennerovek na Hanapetrovu Paseku, zelená turistická cesta v úseku Vosecká bouda až Labská louka a část modré turistické cesty z Davidových bud na Špindlerovku. Uzavřená bude i část žluté turistické cesty z Tetřevích Bud na Liščí louku, část chodníku biskupa Doubravy a část žluté turistické cesty v úseku Václavák - Pěticestí.

Turisté nebudou moci vstoupit ani na zimní, tyčemi značenou, cestu z Malého Šišáku k Luční boudě. Uzavřená bude část naučné stezky Černohorské rašeliniště, část zelené turistické cesty z Tetřevích bud k Hrnčířským boudám, část Cesty Jiřího Nováka a žlutá turistická cesta v úseku Kolínská bouda až Slatinná stráň.

Podrobnosti k uzavřeným cestám a vydaným omezením lze nalézt na webu Správy KRNAP.

ČTK
Foto: www.krnap.cz