Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Olympijská vítězka Eva Samková odhalí ve Vrchlabí první Poesiomat

11. 3. 2022

page.Name
Co mají společného Škoda 1203, Formanův film Hoří, má panenko a olympijská vítězka Eva Samková? Odpověď je jednoslovná: Vrchlabí. Právě tyto a mnoho dalších kulturních, sportovních a přírodních ikon bude od pondělí 14. března připomínat Poesiomat na vrchlabském náměstí Míru.

Co si pod pojmem Poesiomat představit? Vzhledově může připomínat ventilační lodní výdech nebo hlásnou troubu starého gramofonu. Ve skutečnosti jde o automat na básně, útržky z literatury, písně, zvuky přírody nebo jakékoliv jiné zvukové stopy. Poesiomat jednoduše slouží jako zvuková pamětní deska místa, ve kterém se nachází.

Vůbec první Poesiomat stojí od roku 2015 na pražském náměstí Míru. Během následujících let se Poesiomaty rozšířily do celého světa. Básně, literární útržky a další díla spojená s místem poslouchají lidé ve více než dvacítce měst v České republice, ale i v Dublinu či New Yorku.

Za projektem stojí Ondřej Kobza (na snímku), pražský kavárník, kulturní organizátor a zakladatel spolku Piána na ulici. Poesiomat ve Vrchlabí slavnostně odhalí olympijská vítězka a vrchlabská rodačka Eva Samková, autor projektu Ondřej Kobza a starosta Vrchlabí Jan Sobotka.

Slavnostní odhalení se uskuteční na náměstí Míru 14. března od 10 hodin.

(bog, tz-mše)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: www.poesiomat.cz