Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

V české části Krkonoš dnes kleslo lavinové nebezpečí na první stupeň

19. 3. 2022

page.Name
V české části Krkonoš dnes kleslo lavinové nebezpečí z druhého na nejnižší první stupeň pětibodové škály. Na hřebenech Krkonoš je okolo 120 až 180 centimetrů sněhu, informovala dnes na webu Horská služba Krkonoše. Již dříve kleslo lavinové nebezpečí z druhého na první stupeň v polské části Krkonoš. První stupeň od pátku platí v Jeseníkách.

„Během nočních hodin se ochladilo, čímž vznikla na povrchu ledová krusta. Během dne se bude vlivem slunečního záření oteplovat, a to zejména na jižních a slunných svazích, zde bude sněhová pokrývka vlhká až mokrá v závislosti na nadmořské výšce,“ uvedl dnes lavinový specialista z Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý.

Na jižních a slunných svazích se podle něj mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu. Existuje možnost samovolného uvolnění malých, nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu. „Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu,“ sdělil Dlouhý.

U Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno podle horské služby minus šest stupňů, skoro jasno a okolo 115 centimetrů zmrzlého sněhu

V nynější zimě krkonošská horská služba lavinové nebezpečí poprvé vyhlásila 2. prosince, a to první stupeň. Od 22. ledna lavinové nebezpečí vzrostlo na druhý stupeň a následně po silném sněžení platil od 2. února třetí lavinový stupeň. Lavinové nebezpečí z třetího na druhý stupeň kleslo v pátek 11. února. V minulé zimní sezoně 2020/2021 kleslo lavinové nebezpečí na první stupeň na české straně hor 1. března, tehdy bylo na hřebenech Krkonoš od 80 do 130 centimetrů sněhu.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.

V Krkonoších by dnes mělo být podle meteorologů většinou polojasno až skoro jasno, s nejvyššími teplotami do pěti stupňů Celsia.

ČTK
Foto: Michal Bogáň