Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

26°

Svátek má

Vrchlabí má Poesiomat. Z kovové roury zní Labe, Trautenberk i Samková

14. 3. 2022

Vrchlabí má Poesiomat. Z kovové roury zní Labe, Trautenberk i Samková 0 snímků
Kulturní, ale i sportovní či přírodní ikony spojené s městem a regionem. Vrchlabské centrum zdobí ode dneška Poesiomat. Kovová roura po zatočení klikou nabídne například zvukovou stopu z filmu Hoří, má panenko, zvuky Labe nebo záznamy medailových olympijských jízd místních rodaček Karolíny Erbanové a Evy Samkové. A právě zlatá olympijská snowboardistka se za doprovodu dětí místní základní školy ujala slavnostního odhalení.

„Na Vrchlabí nedám dopustit. Po Praze je pro mě nejdůležitějším městem Vrchlabí,” zazněl hlas režiséra Miloše Formana prostranstvím před kostelem sv. Vavřince. „Toto náměstí nedávno prošlo komplexní renovací a má potenciál k vhodnému skloubení bohaté historie s tradičním i moderním uměním,” uvedl k umístění nové atrakce starosta Vrchlabí Jan Sobotka.

Poesiomat, k jehož uvedení do chodu a zahájení produkce stačí jen zatočit klikou, stojí vedle připomínky někdejšího vodního náhonu, kterým dnes opět protéká voda z Labe. Slavná česká řeka se v Poesiomatu objevuje hned v několika motivech. „Ať už jde o zvuky Labského vodopádu a Labe vtékající do hamburského přístavu či báseň od Jaroslava Vrchlického namluvenou Davidem Vávrou,” přiblížil autor Poesiomatu Ondřej Kobza.

Dramaturgie každého Poesiomatu podle Kobzy vzniká vždy ve spolupráci s místními institucemi tak, aby co nejlépe vystihovala společenský, kulturní či přírodní význam města. „Poesiomat je symbolickou pamětní deskou místa. U Vrchlabí navíc velmi rozmanitou,” dodal pražský kavárník, kulturní organizátor a zakladatel spolku Piána na ulici..

„Projekt Poesiomat znám a byla jsem nadšená z nápadu, že byjeden  mohl stát i ve Vrchlabí,” prohlásila Eva Samková při představení Poesiomatu ve svém rodném městě. „Podle mě nabízí geniální průřez různými tématy: od pohádek přes sportovní úspěchy nebo recept na kyselo až po hlášky z filmu Miloše Formana,” vyjmenovala. „A jsem samozřejmě poctěna, že můžu být jeho součástí, ačkoliv jsem to ani nečekala,” dodala s úsměvem.

Složení vrchlabského Poesiomatu si chválili i zastupitelé města. „Výběr je zodpovědný a různorodý. Obsahuje poesii i prózu. K tomu různé další jedinečné zvuky. Vše z minulosti i současnosti na nejrůznější témata,” okomentoval starosta Jan Sobotka, podle kterého je Poesiomat další zajímavostí, jež by mohla do centra přilákat návštěvníky. „Usilujeme o to, aby bylo naše město živé a pulsující pro místní obyvatele i turisty,” doplnil. Realizace vrchlabského Poesiomatu proběhla díky finanční podpoře města Vrchlabí.

Umístěním Poesiomatu se Vrchlabí zařadilo k více než dvěma desítkám měst v Česku i zahraničí. Básně, literární útržky a další díla spojená s místem poslouchají lidé v Praze, Brně, Ostravě, ale i v Paříži, Dublinu či New Yorku. Letos na jaře se prvního Poesiomatu dočká také Hradec Králové.

(bog, tz-mše)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Jan Faltus