Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Cesta na Horní Malou Úpu je po tragickém pádu smrku opět průjezdná

21. 6. 2022

page.Name
Silnice na Horní Malou Úpu zavřená od nedělního odpoledne po tragickém pádu smrku na auto je opět průjezdná. Na twitteru o tom dnes informovala policie. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) nechala v místě nehody preventivně pokácet 15 stromů. Dřevorubci s kácením začali v pondělí, ale jejich práci zkomplikovala bouřka a déšť, silnice proto zůstávala uzavřená. V autě po pádu smrku zahynuli tři lidé, policie případ vyšetřuje jako trestný čin usmrcení z nedbalosti.

„Provoz na silnici vedoucí směrem na Horní Malou Úpu je plně obnoven. U tragického případu jsme zadali znalecké posudky z oboru soudního lékařství a dendrologie, na jejichž závěry nyní čekáme," uvedli policisté.

Policie i KRNAP míní, že pravděpodobnou příčinou pádu stromu byl poryv větru. Strom byl také zřejmě zasažený hnilobou. Kmen zříceného stromu policisté zajistili ke znaleckému zkoumání. Na twitteru dnes uvedli, že nyní čekají na závěry zadaných znaleckých posudků z oboru soudního lékařství a dendrologie.

Strom spadl na auto na silnici II/252 do Malé Úpy asi 200 metrů za odbočkou ze silnice Trutnov – Pec pod Sněžkou. V autě, které jelo od Malé Úpy, na místě zemřely dvě ženy ve věku 76 a 88 let a patnáctiletý chlapec. Šestasedmdesátiletého řidiče záchranáři vrtulníkem převezli do nemocnice.

Nedělní tragédie byla podle mluvčího KRNAP Radka Drahného prvním takovým případem v Krkonoších. Správa KRNAP stromy podél cest podle něj průběžně sleduje a rizikové stromy, u nichž by mohl hrozit pád, preventivně kácí. Riziko sražení stromu větrem se ale podle něj nikdy zcela eliminovat nedá.

ČTK
Foto: Hasiči a Policie ČR