Pondělí

27. května 2024

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

KRNAP v místě pádu smrku na auto pokácí 15 stromů, silnice je zavřená

20. 6. 2022

KRNAP v místě pádu smrku na auto pokácí 15 stromů, silnice je zavřená 0 snímků
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) preventivně pokácí v místě tragického pádu smrku na auto u silnice do Malé Úpy 15 stromů. Dřevorubci s kácením začali dnes ráno, ale jejich práci zkomplikovala bouřka a déšť. Proto budou kácet i v úterý a silnice na Malou Úpu bude zatím dál uzavřená. V autě po pádu smrku zahynuli tři lidé, policie případ vyšetřuje jako trestný čin usmrcení z nedbalosti.

K zemi půjdou stromy, které jsou stejného charakteru jako spadlý strom. Zřícený smrk měřil asi 30 metrů a byl starý kolem 150 let. "Zatím jsme nezjistili, že by u některého z preventivně kácených stromů hrozilo nebezpečí bezprostředního pádu," řekl Drahný. Policie na místo přizvala znalce z oboru dendrologie, který posoudí stav porostu. "K obnovení provozu dojde až po řádném zabezpečení průjezdnosti komunikace," uvedla mluvčí policie Iva Kormošová.

Policie i KRNAP míní, že pravděpodobnou příčinou pádu stromu byl poryv větru. Strom byl také zřejmě zasažený hnilobou. Kmen zříceného stromu policisté zajistili ke znaleckému zkoumání. "Policii poskytujeme maximální součinnost," řekl Drahný.

Silnice na Malou Úpu a na hraniční přechod do Polska na Pomezních boudách je od křižovatky se silnici Trutnov - Pec pod Sněžkou od nedělního odpoledne uzavřená. Řidiči mohou pro cestu ve směru do Malé Úpy využít objízdnou trasu přes Velkou Úpu, boudu Jana a Spálený Mlýn. Z Malé Úpy odjedou přes Lysečinskou boudu, Horní Lysečiny a Horní Maršov. "Jde o výjimečnou situaci. Jinak je na tyto cesty vjezd zakázán," řekl Drahný. Do Malé Úpy se také motoristé mohou dostat přes Polsko. Pro nákladní auta policie objízdnou trasu nestanovila.

Strom spadl na auto na silnici II/252 do Malé Úpy asi 200 metrů za odbočkou ze silnice Trutnov - Pec pod Sněžkou. V autě, které jelo od Malé Úpy, na místě zemřely dvě ženy ve věku 76 a 88 let a patnáctiletý chlapec. Šestasedmdesátiletého řidiče záchranáři vrtulníkem převezli do nemocnice.

Správa KRNAP stromy podél cest podle Drahného průběžně sleduje a rizikové stromy, u nichž by mohl hrozit pád, preventivně kácí. Riziko sražení stromu větrem se ale podle něj nikdy zcela eliminovat nedá. Nedělní tragédie je podle něj první takovým případem v Krkonoších.

V Krkonoších v neděli odpoledne vál silný vítr. Podle dat z meteorologické stanice na poštovně Anežka na Sněžce měl vítr v neděli před 14:30 v nárazu rychlost 121,7 kilometru v hodině, což bylo nad hranicí orkánu, která je 118 kilometrů v hodině.

ČTK
Foto: Hasiči a Policie ČR