Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Přírodu na Sněžce opět chrání sítě, vymezují návštěvnický prostor

16. 6. 2022

page.Name
Na Sněžce a v Obřím sedle u polské Slezské boudy v Krkonoších jsou od úterý opět ochranné sítě. V letní turistické sezoně mají zamezit neukázněným návštěvníkům v pohybu mimo vyznačené plochy, a tedy devastaci přírody. Informovali o tom zástupci Správy KRNAP (Krkonošského národního parku), kteří ve spolupráci s polskými kolegy zábrany vymezující návštěvnický prostor rozmístili.

„Na Sněžce bude asi 600 metrů sítí a u Slezského domu zhruba 500 metrů. Někteří návštěvníci stávající zábrany oddělující divokou přírodu od prostoru pro návštěvníky nerespektují. Proto jsme se rozhodli i letos rozmístit ochranné sítě,“ řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Ochranáři instalovali zábrany na obou místech už na loňskou a předloňskou hlavní turistickou sezonu, která připadá v Krkonoších na červenec a srpen. Na Sněžce jsou také stálé zábrany, které letos mají nahradit méně prostupné nerezové. Podle Drahného to ale problém zřejmě nevyřeší a na letní sezonu i nadále budou instalovány ochranné sítě.

Návštěvníkům vrcholu byl k volnému pohybu v minulosti vyhrazen prostor přibližně o velikosti poloviny fotbalového hřiště. „Mnozí to ale nerespektují a vstupují na alpínské trávníky či lezou po skalách. Proto správy obou krkonošských národních parků na letní turistickou sezonu oddělují prostor přírody od návštěvníků oranžovou ochrannou sítí. Tato metr vysoká síť posílila již instalované řetězové zábrany, které ale lidé ve velkých počtech překračovali,“ uvedl Drahný.

Návštěvnost 1603 metrů vysoké Sněžky je podle něj extrémní. Denní počet pěších turistů v letní sezoně na vrcholu Sněžky je 8000 až 9000 lidí, přičemž v tomto počtu nejsou zahrnuty cestující kabinovou lanovkou Pec pod Sněžkou–Sněžka s denní kapacitou až 2400 lidí. Vrchol Sněžky je tak v Krkonoších turismem nejzatíženější přírodní lokalitou. „Také proto budou ochranné sítě lemovat přístupové cesty na Sněžku od dnešního dne až do konce října,“ sdělil Drahný.

Kromě tohoto opatření budou i letos pro celou letní sezonu vyčleněni strážci, kteří budou celý den na Sněžce dohlížet na dodržování zákonných pravidel. „Tato strážní a informační služba bude posilována i o služby s Policií ČR,“ doplnil Drahný.

Vrchol Sněžky je klidovým území KRNAP, kde není možno chodit volným terénem a není možné vstupovat mimo značené turistické cesty a vrcholové plato. Sněžka nemá podle zástupců Správy KRNAP ve středoevropském prostoru obdoby. Má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry a je pro středoevropské horstvo vzácný. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.

Roste tam řada vzácných druhů rostlin charakteristických pro severskou tundru a alpínské trávníky. Některé z nich nikde jinde na světě nejsou. Na Sněžce se vyskytuje například rozrazil chudobkovitý, pampeliška krkonošská nebo jestřábník severský. Na skalách hnízdí pěvuška podhorní či linduška horská a kamenné sutě jsou domovem vzácných lišejníků rodů vousatec, pukléřka či šídlovec.

Podle Správy KRNAP je nutno přísně chránit nejen tamní rostliny a živočichy, ale také geologické jevy. Kameny se působením mrazu, vody a slunce neustále dlouhodobě hýbají a přetvářejí povrch Sněžky do mrazových půd, teras a kamenných polygonů.

ČTK
Ilustrační foto: Správa KRNAP