Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Safari Park poslal dva vzácné nosorožce do zoo v Poznani

22. 6. 2022

Safari Park poslal dva vzácné nosorožce do zoo v Poznani 0 snímků
Safari Park Dvůr Králové nad Labem v úterý poslal do zoo v polské Poznani dva nosorožce černé východního poddruhu. Dva šestiletí samci, jejichž druh je v přírodě ohrožený vyhynutím, budou prvními nosorožci v novém chovném zařízení v poznaňské zoo.

Dvorský safari park je nejvýznamnějším chovatelem nosorožců černých východního poddruhu mezi zoo na celém světě. "Přesun dvou našich nosorožců do Poznaně doporučil koordinátor evropského chovu nosorožců," řekl mluvčí dvorské zoo Michal Šťastný. Nové chovné zařízení v Poznani budou nosorožci sdílet se žirafami. "Aby nosorožcům vyhovovalo, upravovali polští kolegové jeho zázemí podle doporučení našich expertů," uvedl Šťastný.

Samci Joe a Elias se narodili v červnu 2016 ve Dvoře Králové. Jsou částečnými bratry, jejich otcem je samec Davu. "Od té doby vyrostli ve statné mladé samce. Cestu do Poznaně zvládli dobře a v nejbližších dnech si budou zvykat v klidu na nový domov. Teprve později je budou moci vidět tamější návštěvníci," uvedl Šťastný.

Pavilon po obou samcích ve Dvoře Králové prázdný nezůstal. Chovatelé do něj již přesunuli novou pětiletou chovnou samici Kibetu, kterou dvorská zoo nedávno získala z Estonska. V sousední stáji vedle Kibety bude žít dvorský samec téhož druhu, Marvin.

Ve Dvoře Králové nyní žije 13 nosorožců černých východního poddruhu, z toho je pět samců a osm samic. Celkem se jich ve Dvoře Králové dosud narodilo 47. Zatím posledním přírůstkem byla sameček jménem Kyjev, který se narodil letos 4. března. Nosorožce dvourohé východní zoo také vrací zpět do divočiny v Africe.

"Zvířata s dvorskou krví nyní žijí v zoologických zahradách na celém světě, kde vytvářejí pojistnou populaci v lidské péči," uvedla zoo. V přírodě žije posledních zhruba 900 jedinců nosorožců černých východního poddruhu. Ze Dvora Králové se do divočiny ve Rwandě a v Tanzanii dosud vrátilo devět nosorožců černých východního poddruhu. Někteří se tam opakovaně množí.

Safari park chová také šest nosorožců bílých jižních, kterých v Africe žije přibližně 20.000.

Základ chovu nosorožců ve Dvoře Králové byl položen před 50 lety zvířaty, která z afrických expedic na přelomu 60. a 70. let minulého století přivezl tehdejší ředitel zoo Josef Vágner. První nosorožec se ve Dvoře Králové narodil v roce 1976, celkem se v zoo narodilo 59 nosorožců. Kromě 47 dvourohých východních se dále narodilo pět nosorožců bílých severních, tři bílí jižní, kříženec jižního a severního bílého a tři nosorožci indičtí.

V roce 2009 zoo poslala do keňské rezervace Ol Pejeta čtyři severní bílé nosorožce. Po úhynu samců Suniho a Sudána zbývají nyní v Keni dvě samice, které jsou posledními zvířaty svého druhu na světě. Druh se vědci pokoušejí zachránit pomocí umělých technik reprodukce, protože zvířata v Ol Pejetě se přirozeně rozmnožit už nedokážou.

ČTK
Foto: Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové nad Labem