Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

25°

Svátek má

Slavnost ve Slavětíně: před obnovenou kaplí křtili knihu o historii obce

17. 6. 2022

Slavnost ve Slavětíně: před obnovenou kaplí křtili knihu o historii obce 0 snímků
Po desetiletí byl Slavětín téměř neznámou obcí. V poslední době se ale o něm mluví a píše stále častěji. Nejprve se povedlo Renatě a Rudolfu Kasperovým zachránit tamní kapli a vrátit do ní společenský život. Nyní vyšla s velkou slávou kniha o místní historii. Autor Roman Reil ji nazval příznačně: Slavětín - zapomenutá obec v podhůří Jestřebích hor.

Na 136 stranách popisuje historik dlouhou a bohatou minulost obce. Zajímavé jsou například samotné počátky. Od první písemné zmínky o Slavětíně totiž loni uplynulo 500 let. To znamená, že je starší než obec Radvanice, které je od roku 1950 součástí. „Slavětín byl původně slovanskou obcí, také název odkazuje na slovanský původ prvních obyvatel,“ vysvětlil Reil.

V knize rovněž poukazuje na fakt, že se vesnice proslavila jako naleziště araukaritů. Další zajímavé kapitoly připomínají spolkový život, tamní školu, rodáky a známé osobnosti, a také popis období od Rakouska až po konec druhé světové války. „Nejvíc obyvatel měl Slavětín zhruba v polovině 19. století, přes pět set lidí. Dnes jich má asi čtyřicet,“ uvedl autor knihy.

Desítky stran textu zachycují rovněž poválečný vývoj obce. Hodně prostoru je v publikaci věnováno také církevním památkám. Nedávno zachráněná kaple sv. Josefa je největší dochovanou památkou ve Slavětíně. Právě před ní se v sobotu konal slavnostní křest výjimečné knihy.

„Sepsat ji, to byla skutečně výzva. Ke Slavětínu není dochovaný žádný materiál, ani archiv obce, školy nebo spolků. Takže se informace musely vyzobávat z různých zdrojů, z více archivů a od různých pamětníků,“ řekl Reil, který do svých pětadvaceti let žil v Radvanicích a významnou část dětství prožil právě ve Slavětíně. „Pocházela odtud matka, babička i prababička.“

Informace a podklady pro knihu sbíral trpělivě zhruba čtyřicet let. Samotné sepsání knihy mu trvalo asi rok. „Je to v pořadí už pátá kniha o Radvanicích,“ přiznal Roman Reil.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek