Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Stromy u Hospody v Peci podstoupily zatěžkávací zkoušku tahem

13. 6. 2022

page.Name
Stromy u Hospody na Peci v centru Pece pod Sněžkou dnes podstoupily zatěžkávací zkoušku, jestli odolají silnému větru. Tahové zkoušky provedli odborníci z brněnské Mendelovy univerzity ve spolupráci s arboristickou firmou a Správou Krkonošského národního parku (KRNAP). Staleté stromy jsou napadené dřevokaznou houbou, řekl dnes ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Vzhledem k významnosti dvou vzrostlých stromů, dubu a jasanu, v centru horského střediska se z 50 procent nákladů na testu podílí Správa KRNAP prostřednictvím Programu péče o krajinu a z poloviny pak majitel hospody. Odhadované náklady jsou zhruba 20.000 korun. Prověření bezpečnosti stromů v Krkonoších tímto způsobem se konalo poprvé.

"Minulý rok vzešla prosba od majitele hospody, zda bychom neposoudili stav těchto stromů. Na základě vizuálního hodnocení a po poradě s odborníky z univerzity vyšlo, že jediným řešením jak zjistit, zda stromy vyhovují provozní bezpečnosti, či nevyhovují je, že se provedou tahové zkoušky," řekl ČTK Drahný.

Výsledky testů by měly být do 14ti dnů, bezprostřední nebezpečí podle něj stromy nepředstavují. Pod stromy je oblíbené posezení pro návštěvníky restaurace.

"S ohledem na lahvicovitou bázi kmene jasanu, velký náklon dubu, zhoršené stanoviště a přítomnost plodnic hub je provedení tahové zkoušky jediná spolehlivá metoda, jak zjistit nakolik je poškozený kořenový systém," řekl ČTK Drahný. Podle něj je případ vzorovým řešením péče o mimolesní zeleň v zastavěné části obce.

Tahové zkoušky prověří odolnost stromů na sílu větru na 118,8 km/h (33 m/s), tedy hranici orkánu, která je 118 km/h. Metoda měří vlastnosti dřeva, jako tuhost a pevnost, ale také sílu, deformaci dřeva kmene nebo náklon báze stromu. Při provedení tahových zkoušek je potřeba kotvícího bodu, který u těchto stromů chybí, proto pracovníci kotvili lana k přistavenému traktoru.

"Hodnota sto procent znamená, že daný strom by obstál při náporu větru o definované síle. Vzhledem k povaze a nutné přesnosti měření je však minimální požadovanou hodnotou pro stabilního jedince 150 procent v každém z parametrů. Stromy se zjištěnou nižší hodnotou jsou považované za nestabilní a je nutná realizace buď stabilizačního zásahu nebo jejich odstranění," uvedl Drahný.

Upozornil na to, že oba stromy jsou doložené u Hospody na Peci již v roce 1936. "Už tehdy šlo podle dobových pohlednic a map o velké vzrostlé stromy. Jejich stáří lze v krkonošských podmínkách odhadovat jen velmi obtížně," řekl ČTK Drahný.

Hospoda na Peci je jedním ze symbolů horského střediska. V roce 1996 byla prohlášena za kulturní památku. Jde o nejstarší budovou v Peci pod Sněžkou, její existence je doložena z roku 1644, uvádí se na webu podniku.

ČTK
Foto: KRNAP