Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

U zraněného horolezce v lokalitě Křížový vrch zasahoval vrtulník

26. 6. 2022

page.Name
V lokalitě Křížový vrch u Adršpašských skal se v sobotu odpoledne zřítil horolezec. Na místě zasahoval vrtulník letecké záchranné služby. Na místě kolem 17:00 zasahovali hasiči, zdravotnická záchranná služba (ZZS) a Skalní záchranná služba. Třiačtyřicetiletý muž se zřítil při lezení z výšky přibližně deseti metrů.

„Nacházel se v nepřístupném terénu, proto jsme na místo vysadili lékaře s využitím lanového podvěsu. Pacient komunikoval, nicméně utrpěl vícečetná poranění trupu a hlavy. Proto byl po zaléčení vyzvednut v podvěsu, poté naložen na palubu a transportován do traumacentra ve Fakultní nemocnici Hradec Králové,“ uvedl mluvčí ZZS Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

Oblast Adršpašsko-teplických skal patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v Královéhradeckém kraji. Obě skalní města jsou rozlohou 1803 hektarů největší národní přírodní rezervací v Česku. Podobných záchranných akcí je tam každoročně několik.

Například v neděli 12. června zasahovali záchranáři v oblasti Adršpašských skal krátce po sobě dvakrát. V prvním případě šlo o zraněného horolezce a ve druhém o kolaps turisty. Záchranářům ve skalních městech na Náchodsku přibývá zásahů s rozbíhající se turistickou sezonou.

ČTK
Ilustrační foto: Michal Bogáň