Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

V Safari Parku se poprvé vylíhlo mládě jedovaté kobry kapské

24. 6. 2022

V Safari Parku  se poprvé vylíhlo mládě jedovaté kobry kapské 0 snímků
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se poprvé vylíhlo mládě smrtelně jedovaté kobry kapské, která patří k nejnebezpečnějším hadům Afriky. Druh se dvorským chovatelům podařilo rozmnožit po osmi letech chovu. V Evropě kobry kapské podle databáze ZIMS chovají pouze dvě zoo. V držení je ale má, legálně i nelegálně, větší množství soukromníků.

Jedna ze dvou chovných samic na Velikonoce snesla vajíčka a ze čtyř oplozených se v minulých dnech vylíhlo jedno životaschopné mládě. "Nejnáročnější bylo vytvořit takové podmínky, aby se hadi rozmnožili. To trvalo osm let a ani po vylíhnutí prvního mláděte si nemůžeme být jisti, že jsme vše zvládli," uvedl zoolog Michal Podhrázský. Domovinou kober kapských je jižní Afrika, kde jsou sezonně velké výkyvy teplot. Chovatelé proto v průběhu let zkoušeli mnoho kombinací teplot v zimě i v létě.

Malá kobra je nyní v zázemí a zatím nepřijala žádnou potravu. "Tráví žloutkový váček a s potravou, jak je obvyklé, čeká na první svlečení kůže. Nastane to v nejbližších dnech, zhruba týden od líhnutí," řekl Podhrázský. Rodiče malé kobry mohou návštěvníci vidět v expozici Jedovatá Afrika

Potvrzení správnosti postupu množení kober přijde podle chovatelů až s dalšími pravidelnými odchovy, zejména s odchovem ve druhé generaci. Chov kober kapských je velmi náročný i kvůli jejich mimořádně silnému jedu. "Kobry kapské jsou ovšem poměrně klidná zvířata a při zachování velké opatrnosti se s nimi dobře pracuje. Zcela vyloučen je ve standardních situacích kontakt s těmito hady. Například při úklidu je nutné zavřít je v bezpečně odděleném prostoru," sdělil ČTK mluvčí dvorské zoo Michal Šťastný.

Prvním odchovem kober kapských zoo navázala na předchozí úspěšné odchovy hadů. Poprvé v českých a slovenských zoo safari park rozmnožil zmije Nitscheiovy. Dvorští chovatelé jako jediní na světě množí vzácné liánovce kapské.

U kobry kapské je pozoruhodné její latinské druhové jméno nivea, tedy sněhobílá. Odkazuje nejspíš na to, že první evropští vědci dostali do rukou zvířata naložená v lihu, a tedy značně vybledlá. Zdravá kobra kapská vytváří mnoho barevných forem v žlutých tónech, doplněných různým množstvím tmavých znaků.

ČTK
Foto: Simona Jiřičková a Lukáš Pavlačík/SPDK