Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Kostel v Pilníkově se pozvolna rozpadá, probíhá sbírka na jeho záchranu

12. 7. 2022 Komerční sdělení

Kostel v Pilníkově se pozvolna rozpadá, probíhá sbírka na jeho záchranu 0 snímků
Město Pilníkov vyhlásilo veřejnou sbírku na opravu kostela Nejsvětější Trojice, který se nachází v historickém jádru památkové zóny města na mírném návrší uprostřed náměstí. „V současné době je stavba v neutěšeném havarijním stavu,“ prohlásil starosta Pilníkova Josef Červený. Sbírka byla zahájena 20. června a potrvá do 30. září. Celá záchrana chátrající historické památky bude stát desítky milionů korun, jen nová kopule vyjde na cca pět milionů.

První zmínka o kostelu se objevila roku 1357. V roce 1605 k němu byla Beatrix Eleonorou Zilvarovou přistavěna zděná věž. Pro značnou zchátralost byla původní dřevěná část kostela stržena a v letech 1769 až 1772 byl k věži vystavěn nový zděný jednolodní kostel dle plánů italského architekta Martinelliho, ve slohu vrcholného baroka s rokokovými prvky.

Po požáru velké části města v roce 1820, který roztavil i zvony ve věži, došlo k znovuobnovení kostela až po deseti letech. Roku 1904 proběhla poslední velká oprava kostela, ale od šedesátých let dvacátého století kostel chátrá. A navíc se v lednu 2006 se zřítila část klenby. „Poničila vše, co jí přišlo do cesty,“ vzpomínal Josef Červený. Tato havárie dala podnět k uspořádání 1. veřejné sbírky na opravu a koncem téhož roku byly na kostele zahájeny záchranné práce. Klenba však byla opravena až v roce 2018. „Spadla v pořadí od oltáře první a druhá část, nyní by bylo potřeba zajistit třetí a čtvrtou. Třetí je částečně prolomena a čtvrtou podepírají varhany,“ doplnil starosta.

V loňském roce si místní obyvatelé povšimli, že se výrazně naklání vrchní část věže, a tak v pátek 5. listopadu 2021 byla celá kopule věže sejmuta a následně byl zjištěn její fatální stav. „Bohužel se zjistilo, že oprava nebude stačit, protože dřevo je tak prohnilé, že se již nedá opravit a musí se vyrobit úplně nová kopule,“ poznamenal starosta Pilníkova s tím, že na její zhotovení se pracuje, termín dokončení se ale posunul místo příštího jara až na rok 2024. „Je přislíbeno, že letos by se udělala stoprocentní replika výdřevy, příští rok by se instaloval měděný plášť a ještě tentýž rok by se kopule vyzvedla zpět na věž. Dokončovací zednické, tesařské a klempířské práce se plánují na rok 2024,“ přiblížil pracovní postup.

číslo transparentního účtu: 123-6607140277/0100


Kvůli nedostatku finančních prostředků však byly pozastaveny všechny ostatní práce na kostele. „A dalo by se říct, že se tak kostel pozvolna rozpadá,“ konstatoval Josef Červený. Jednou z posledních oprav byla oprava sněhem a ledem poničených okapů a doplnění protisněhových zábran.

Kostel Nejsvětější Trojice je v majetku Římskokatolické farnosti a městečko v Podkrkonoší chce svou dominantní historickou památku zachránit, ale samo to nezvládne, a tak přichází s žádostí na veřejnost. „Pokud vás náš smutný příběh zaujal, pokud jste získali pocit, že chcete společně s námi kostelu pomoci a vytvořit z něho dominantní kulturní památku města Pilníkova, budeme rádi za jakýkoliv zaslaný příspěvek,“ sdělil starosta ke zřízení veřejné sbírky a nového transparentního účtu. Aktuálně k dnešnímu dni je na účtu přes 120 tisíc korun.

Možnost vložení dobrovolného příspěvku bude i do putovních pokladniček, o jejichž rozmístění bude veřejnost informována vždy v návaznosti na pořádání kulturních akcí ve městě během letních měsíců. „Též se můžete zastavit na městském úřadě, kde bude pokladnička také po celou dobu konání sbírky k dispozici,“ uzavřel starosta Josef Červený.

Vybrané finanční prostředky budou převedeny na bankovní účet majitele kostela Římskokatolické farnosti – arciděkanství Trutnov I, které sídlí ve Školní ulici.

www.pilnikov.cz