Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

V Ratibořicích si připomněli 100 let od vzniku sousoší Babička s dětmi

9. 7. 2022

page.Name
Kolem 200 lidí si v pátek v Babiččině údolí v Ratibořicích připomnělo výročí 100 let od odhalení známého sousoší Babička s dětmi. Pomník, který připomíná spisovatelku Boženu Němcovou a její dílo, nechali památkáři letos v červnu opravit. Před 100 lety, konkrétně 9. července 1922, se konala v Babiččině údolí celonárodní pouť, při které bylo sousoší odhaleno za účasti zhruba 20 000 lidí.

Restaurování pomníku, který tvoří babička, děti Jeník, Barunka, Adélka a Vilém a psi Sultán a Tyrl, přišlo na 90 000 korun. „Celkové očištění, opravy spárování, drobné retuše a kompletní konzervace sousoší mu dává podobu z roku 1922. Každoročně kolem něj projde nebo se zastaví desetitisíce návštěvníků údolí,“ uvedl kastelán ratibořického zámku a památek v Babiččině údolí Ivan Češka. Podle památkářů patří Babička s dětmi k nejfotografovanějším sousoším v Česku.

Právě do Ratibořic a na Staré bělidlo zasadila Němcová děj své nejznámější knihy Babička. Původcem a zadavatelem soutěže na vznik pomníku spisovatelky v Babiččině údolí byl Klub československých turistů. U položení základního kamene pomníku v roce 1920 pronesl projev a kámen poklepal spisovatel Alois Jirásek.

Autorem sousoší je Otto Gutfreund, který na celkovém architektonickém řešení pomníku spolupracoval s architektem Pavlem Janákem. „Sousoší je typickým příkladem umělecké tvorby doby svého vzniku a má svou hodnotu uměleckou i památkovou,“ sdělila mluvčí památkářů Lucie Bidlasová.

V roce 1964 byl pomník prohlášen kulturní památkou a v roce 1978 národní kulturní památkou. Sousoší je v majetku státu a je spravováno Národním památkovým ústavem prostřednictvím Správy státního zámku Ratibořice.

Turisté mohou v Ratibořicích kromě zámku a objektu Starého bělidla také navštívit vodní mlýn a historický vodní mandl. Do konce června na památky zavítalo téměř 11 000 lidí.

ČTK
Foto: www.ictrutnov.cz