Ve Dvoře Králové se vylíhla dvě mláďata smrtelně jedovaté bojgy africké
21. 7. 2022
Chov bojg je vzácný pro jeho složitost a nebezpečnost. Bojgy jsou rychlí hadi s velmi silným jedem, který rozkládá cévní stěny a krevní buňky. "Kousnutý člověk nemusí i několik dnů vědět o tom, že se otrava šíří tělem. Následně vnitřní krvácení přejde do vnějšího. Kousnutý začne prudce krvácet z nosu, očí i dalších míst a většinou umírá. Poskytnutí protijedu bývá v tu chvíli už zbytečné," uvedl mluvčí.
Samotný protijed proti uštknutí bojgou podle něj stojí kolem 6000 dolarů (asi 140.000 Kč) a je prakticky nedostupný. Práce s bojgami proto vyžaduje ty nejzkušenější chovatele.
Bojga africká je stromový had. Dorůstá délky až 1,5 metru a váhy 700 gramů. Má charakteristické velké oči, které jsou vůbec největší v poměru k tělu ze všech hadů. Kořistí hada jsou nejčastěji malí ptáci nebo gekoni. "Mláďata vylíhlá v safari parku začala ochotně přijímat potravu náhradní, a to malé žabky, které si safari park sám odchovává," uvedl mluvčí.
Vylíhnutí bojg patří k dalším chovatelským úspěchům safari parku v chovu hadů. Letos v červnu se v zoo poprvé vylíhlo mládě smrtelně jedovaté kobry kapské, která patří k nejnebezpečnějším hadům Afriky. Druh se dvorským chovatelům podařilo rozmnožit po osmi letech chovu. V Evropě kobry kapské podle databáze ZIMS chovají pouze dvě zoo. Loni safari park poprvé v českých a slovenských rozmnožil zmije Nitscheiovy. Dvorští chovatelé jako jediní na světě množí vzácné liánovce kapské.
ČTK
Foto: Martin Smrček