Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Cenu ředitele Správy KRNAP za rozvoj Krkonoš získalo osm oceněných

21. 4. 2022

page.Name
Cenu ředitele Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) za rok 2021 za přínos pro rozvoj Krkonoš ve čtvrtek ve Vrchlabí získalo osm oceněných, sedm lidí a jedna instituce. Správa KRNAP ocenění udělovala podvanácté. Smyslem je vyzdvihnout lidi, kteří svým životem a prací znamenají či znamenali přínos pro Krkonoše.

Oceněnými jsou propagátor lyžařského sportu Pavel Klapuš, ornitolog Jan Grúz, fotograf Karel Hník, pedagožka a ilustrátorka Věra Ničová, kočí Jan Hampl, Hana Kulichová a Jiří Kulichovi ze Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory – SEVER. In memoriam ocenění získal polárník a meteorolog Michal Janouch a bývalý člen Horské služby Krkonoše a lesník Josef Nechanický.

„Věra Ničová získala ceny dvě, cenu ředitele a cenu veřejnosti. Oceněnou institucí je Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory – SEVER z Horního Maršova manželů Kulichových," řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Nominace laureátů Ceny ředitele Správy KRNAP posílala veřejnost. V letošním roce Výbor Ceny ředitele Správy KRNAP vybíral ze tří desítek návrhů.

„Letos se nám sešly velmi kvalitní nominace. Již loni jsme si řekli, že je škoda každý rok vybrat jen pět laureátů, když osobností, které by si toto ocenění zasloužily, je mnohem více,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Laureáti nebo jejich zástupci převzali od ředitele Správy KRNAP ceny v podobě Krakonoše, které vyrobil jako drátěné plastiky technikou smyček Ladislav Šlechta z Harrachova. Předlohou mu bylo nejstarší vyobrazení Krakonoše z Hellwigovy mapy Slezska z roku 1561. K výrobě jedné sošky bylo zapotřebí přibližně 30 metrů železného taženého žíhaného drátu, který musí být pro potřeby pletení tvárný a měkký. Výroba jednoho Krakonoše zabrala více než 30 hodin.

Loni Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2020 za přínos pro rozvoj Krkonoš získalo šest lidí a jedna firma. Oceněni byli hospodář David Mlejnek, horolezec Jan Červinka, kartograf a vydavatel map Jiří Rohlík, lesník Karel Hroch a bývalý člen Horské služby Krkonoše Vladimír Paudera. In memoriam ocenění získal obnovitel drobných sakrálních staveb Jiří Daněk. Cenu loni získala také rodinná sklářská firma Rautis z Poniklé na Semilsku.

ČTK
Foto: FB KRNAP/Kamila Antošová