Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Draci mají přednášku o prastaré knize plné alchymistických textů

5. 4. 2022

page.Name
Možná si na mimořádnou zprávu loňského léta ještě vzpomenete. Minimálně pro historiky to byla totiž doslova senzace. V jedné z berlínských knihoven byla objevena prastará kniha, která výrazně přepsala české dějiny. Nyní o ní budou přednášet dva členové spolku Trutnov - město draka.

Kniha Vlachů je jedním z mála dochovaných historických záznamů o dějinách Krkonoš. Je plná alchymistických textů, především ale zásadně doplňuje pohled na zdejší minulost. Ještě nedávno se totiž mluvilo o polovině 16. století jako o době, kdy začaly v Krkonoších lidské aktivity. Kniha odhaluje, že kvůli drahým kovům to bylo minimálně o sto let dříve.

Podrobnosti z knihy a dechberoucí příběh rukopisu sepsaného v letech 1430 až 1470 představí veřejnosti historik Pavel Zahradník a jeho kolega Otto Štemberka.

Ve čtvrtek, ve vrchlabském ekocentru Krtek, budou mít od 18 hodin o knize přednášku. „Máme připraveno asi sto dvacet vyobrazení, o kterých budeme mluvit. Hovořit se bude hodně také o Trutnově a okolí. Všechny zájemce srdečně zveme,“ řekl Otto Štemberka.

(pac, tz-ošt)
pavel@trutnovinky.cz